Wiadomości

Kolejna tragedia nad zalewem Nakło-Chechło – nie żyje młody mężczyzna

Data publikacji 18.08.2022

Dobra wakacyjna pogoda to idealna okazja, aby wolny czas spędzić nad wodą. Bezpieczeństwo i rozwaga są jednak priorytetem w trakcie korzystania z akwenów. Mimo wielu ostrzeżeń i działań profilaktycznych, nadal dochodzi do takich tragedii jak ta, która wydarzyła się nad zbiornikiem wodnym Nakło–Chechło.

Do tego tragicznego zdarzenia doszło wczoraj po 17.00. Dyżurny jednostki otrzymał zgłoszenie, że na terenie akwenu młody chłopak zniknął pod wodą. Rozpoczęła się akcja poszukiwawcza. Po kilku minutach mężczyzna był już na brzegu. Wtedy ratownicy z tarnogórskiego Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego wraz ze strażakami i załogą ratownictwa medycznego, rozpoczęli walkę o jego życie. Niestety, po prawie godzinnej akcji nie udało się przywrócić mężczyźnie czynności życiowych. Będący na miejscu lekarz stwierdził zgon 17-letniego mieszkańca Tarnowskich Gór. Na miejscu zdarzenia pracowali śledczy pod nadzorem prokuratora, który zarządził przeprowadzenie sekcji zwłok. Wszczęte zostało także postępowanie, które wyjaśni dokładne okoliczności tego zdarzenia. 


Przypominamy:

  • Nigdy nie wchodźmy do wody i nie pływajmy po wypiciu alkoholu.
  • Nie pływajmy żaglówkami, łódkami, czy kajakami, będąc pod wpływem alkoholu, czy innych środków działających podobnie – za naruszenie tego zakazu grozi nam kara grzywny, a ponadto jest to niebezpieczne zarówno dla nas samych, jak i dla innych amatorów wodnych uroków.
  • Nie przeceniajmy swoich umiejętności pływackich. Jeśli chcemy wybrać się na dłuższą trasę pływacką, płyńmy asekurowani przez łódź lub załóżmy bojkę na szelkach.
  • Nie skaczmy rozgrzani do wody. Przed wejściem do niej, zmoczmy klatkę piersiową, szyję, kark i nogi – unikniemy w ten sposób wstrząsu termicznego.
  • Nie skaczmy do wody w miejscach nieznanych. Może to się skończyć poważnym urazem, kalectwem, a nawet śmiercią. Absolutnie zabronione są w takich miejscach skoki „na główkę”, dno naturalnego zbiornika może się zmienić w ciągu kilku dni.
  • Pamiętajmy, że materac dmuchany nie służy do wypływania na głęboką wodę, podobnie jak nadmuchiwane koło.
  • Pływając żaglówkami, łódkami czy kajakami, pamiętajmy o założeniu kapoka.
  • Dzieci powinny bawić się w wodzie tylko pod stałą opieką dorosłych.

Zażywając kąpieli słonecznych nad wodą, zwracajmy uwagę na osoby obok nas. Może się okazać, że ktoś będzie potrzebował naszej pomocy. Jeśli będziemy w stanie mu pomóc, to zróbmy to, ale w granicach swoich możliwości. Jeśli nie będziemy czuli się na siłach, zaalarmujmy natychmiast inne osoby.


Bezpieczna kąpiel, to kąpiel w miejscu do tego przeznaczonym, które jest odpowiednio oznakowane i w którym nad bezpieczeństwem czuwa ratownik wodny. „Dzikie kąpieliska” zawsze mają nieznane dno i głębokość. Nie wolno pływać też na odcinkach szlaków żeglugowych oraz w pobliżu urządzeń i budowli wodnych.

Powrót na górę strony