Międzynarodowe działania skierowane w nielegalny przemyt ludzi
W środę 13 lipca w Polsce, Estonii, Litwie, Niemczech oraz w Wielkiej Brytanii zostały przeprowadzone Międzynarodowe działania pod auspicjami Europolu „Action Day OTF FLOW”. W akcji w całej Europie wzięło udział w sumie 276 mundurowych, a w samej Polsce 180. W działaniach na Śląsku uczestniczyli stróże prawa z Europolu, Biura Kryminalnego Komendy Głównej Policji, Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach i Straży Granicznej. Jako pierwsi do mieszkań wytypowanych do zatrzymania osób wkroczyli mundurowi z Samodzielnego Pododdziału Kontrterrorystycznego Policji KWP w Katowicach oraz funkcjonariusze z Wydziału Zabezpieczeń Działań SG.
W ramach międzynarodowych działań koordynowanych przez Europol policjanci zwalczający przestępczość pseudokibiców z Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach rozpracowali zorganizowaną grupę przestępczą, składającą się w głównej mierze z polskich obywateli, pochodzących ze środowisk śląskich pseudokibiców. Jak ustalono, grupa działała transgranicznie i trudniła się przemytem migrantów pochodzących z krajów bliskiego wschodu, tak zwanym szlakiem wschodnioeuropejskim, to jest z kierunku białoruskiego, do krajów Europy Zachodniej. Zleceniodawcami przestępczego procederu były osoby pochodzenia arabskiego, na stałe przebywające na terenie Europy Zachodniej. Działająca na terenie Polski grupa, realizowała zlecenia i werbowała kierowców odpowiedzialnych za transporty cudzoziemców, organizowała tłumaczenia oraz rozliczenia finansowe.
Organizacją całego przedsięwzięcia na terytorium Polski zajmował się mężczyzna, który posiadał szerokie kontakty w międzynarodowych grupach przestępczych zajmujących się między innymi przemytem ludzi. Otrzymując zlecenia przerzutu nielegalnych imigrantów, organizował on na bieżąco sieć kierowców i środków transportu. Za każdego obcokrajowca przemyconego do Niemiec, otrzymywał około 1000 dolarów.
Przy współpracy ze Strażą Graniczną, od września do listopada ubiegłego roku policjanci zatrzymali 3 transporty z 41 nielegalnymi imigrantami. W ręce stróżów prawa wpadły dzięki temu 4 osoby odpowiedzialne za przerzut i pełniące funkcje kierowców.
Śledczy ustalili, że grupa w tym czasie aż jedenastokrotnie przeprowadziła lub usiłowała przeprowadzić przemyt około 110 imigrantów z Białorusi do Niemiec.
Aby zacieśnić i sformalizować współpracę w tej sprawie, podpisane zostało porozumienie z Nadbużańskim Oddziałem Straży Granicznej. Nadzór procesowy nad postępowaniem objął Lubelski Wydział Zamiejscowy Departamentu do spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Lublinie.
Dalsze działania śledczych pozwoliły ustalić kolejne 7 osób związanych z tym procederem oraz potwierdzić ich rolę i udział w grupie.
W sumie zatrzymano 10 mieszkańców Śląska w wieku od 24 do 39 lat. Usłyszeli oni zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, zajmującej się organizacją innym osobom przekraczania granic, z czego uczynili sobie stałe źródło dochodu. Niektórzy z zatrzymanych odpowiedzą także za posiadanie narkotyków, jakie znaleziono podczas przeszukań. Za popełnione przestępstwa grozi im kara do 8 lat więzienia.
Po przesłuchaniach prokurator zdecyduje, jakie środki zapobiegawcze zostaną wobec nich zastosowane. Na poczet przyszłych kar i grzywien śledczy zabezpieczyli należące do zatrzymanych pieniądze oraz biżuterię.
Nagranie audio audiodeskrypcja.m4a
Pobierz plik audiodeskrypcja.m4a (format mp3 - rozmiar 302.22 KB)
Pobierz plik (format mp4 - rozmiar 49.46 MB)