Wiadomości

„Nieme wołanie o pomoc” - naucz tego gestu swoje dziecko

Data publikacji 19.01.2022

Policjanci z częstochowskiej komendy miejskiej wspólnie z urzędnikami miejscowego magistratu rozpoczęli kampanię „Naucz tego znaku swoje dziecko”. Głównym założeniem akcji jest promowanie międzynarodowego znaku „POMÓŻ MI”. Rozpowszechnienie tego gestu pozwoli rozwinąć świadomość i wyczulić społeczeństwo na nieme wołanie o pomoc.

plakat z napisem Naucz tego znaku swoje dziecko ze zdjęciem Komendanta Miejskiego Policji młodszego inspektora Dariusza Kiedrzyna, Dyrektor częstochowskiego Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej i Prezydenta Miasta Częstochowy Krzysztofa Matyjaszczyka oraz przewodniczącego Zespołu Interdyscyplinarnego do spraw Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie aspiranta Daniela Zycha

Inicjatorem kampanii jest częstochowski Zespół Interdyscyplinarny do spraw Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie. Dzięki współpracy z częstochowskim urzędem miejskim, komendą miejską Policji, miejskim ośrodkiem pomocy społecznej i Zarządem Terenowym NSZZP w Częstochowie, ponad 400 plakatów zostanie rozpropagowanych na terenie placówek oświatowych oraz miejscach dostępnych dla wszystkich mieszkańców. Informacje są też przekazywane za pośrednictwem dużych ekranów rozmieszczonych w strategicznych punktach na terenie Częstochowy.

duże ekrany wyświetlające plakat akcji w tle główne ulice Częstochowy

Międzynarodowy znak „POMÓŻ MI” to dyskretne wołanie o pomoc, które znane jest na całym świecie. Nie wymaga znajomości języków obcych, a jednocześnie w sposób dyskretny pozwala dać do zrozumienia, nawet obcym osobom, że potrzebna nam jest pomoc lub jesteśmy ofiarami przemocy. Ofiara nie zawsze ma możliwość głośno poinformować o swojej sytuacji, dlatego użycie takiego gestu może być dla niej ostatnią szansą na powstrzymanie oprawcy. Wykonanie znaku jest bardzo proste: pokaż otwartą dłoń a następnie złóż ją w pieść, chowając kciuk do środka.

plakat promujący akcję - na zdjęciu dziewczynka przez okno pojazdu pokazuje znak pomocy - dłoń otwarta i dłoń zaciśnięta w pięść, pod spodem napis Naucz tego znaku swoje dziecko. Międzynarodowy znak Pomóż Mi. Na dole plakatu partnerzy akcji: logo Komendy Miejskiej Policji w Częstochowie, Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, Urzędu Miasta, Niezależnych Związków Zawodowych Policjantów, Zespołu Interdyscyplinarnego do spraw przeciwdziałania przemocy w rodzinie

Gdy zauważymy taki gest, należy przede wszystkim zachować spokój i nie dać po sobie poznać, że został nam pokazany, aby nie narazić ofiary na konsekwencje. Należy dyskretnie zaalarmować o zdarzeniu, dzwoniąc na numer alarmowy 112. Jeśli to możliwe, nie należy tracić z oczu takiej osoby. Warto pamiętać, że ten prosty gest, przez nas wykonany lub rozpoznany, może uratować nasze lub czyjeś życie.

uczniowie stojąc w grupie pozują do zdjęcia z zaciśnięta pięścią

Na zdjęciu uczniowie Szkoły Podstawowej nr 50 w Częstochowie

Powrót na górę strony