Wiadomości

Konferencja „Profilaktyka uzależnień w szkole – zagrożenia związane z dopalaczami”

Data publikacji 10.12.2015

W Katowicach odbyła się konferencja pt. „Profilaktyka uzależnień w szkole – zagrożenia związane z dopalaczami”, której organizatorem było Kuratorium Oświaty w Katowicach. Prelegentami byli medycy, terapeuci i policjanci.

Wczorajsza konferencja w Katowicach, po Bielsku-Białej i Częstochowie, kończyła cykl spotkań adresowanych do pedagogów i nauczycieli uczących w szkołach młodzieżowych z terenu województwa śląskiego. Omawiano tematy związane z dopalaczami pt.„Profilaktyka uzależnień w szkole – zagrożenia związane z dopalaczami”. Zgodnie z założeniami konferencji wystąpienia poświęcone były następującym zagadnieniom:

  • zapewnienie bezpieczeństwa w aspekcie nadużywania środków uzależniających z uwzględnieniem dopalaczy
  • statystyki dotyczącej środków uzależniających w odniesieniu do województwa śląskiego
  • metod walki z osobami je rozpowszechniającymi

Konferencję zainaugurował pracownik Regionalnego Ośrodka Ostrych Zatruć z Oddziałem Toksykologii Klinicznej Instytutu Medycyny Pracy i Zdrowia Środowiskowego w Sosnowcu, który zainteresował swoim wystąpieniem dotyczącym tematem „Narkotyki, dopalacze i substancje psychoaktywne. Przyczyny zażywania, objawy, skutki i przeciwdziałanie”. Następnie poruszono temat „Kolekcjoner - program profilaktyczno-edukacyjny dla młodzieży eksperymentującej z dopalaczami. Założenia i cele” oraz „Jak rozumieć profilaktykę zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży”. Ostatni blok poprowadzony był przez Policjantów Komendy Wojewódzkiej w Katowicach, którzy na co dzień zajmują się profilaktyką społeczną.

Policjanci nadkom. Tomasz Ciepał i asp. Aleksander Benisz zaprezentowali działania profilaktyczne prowadzone przez Policję w zakresie zwalczania narkotyków. Wymienili szereg inicjatyw organizowanych w szkołach w formie spotkań, mitingów czy konkursów. Mówił też o kampanii „Dopalacze kradną życie”. Przypomnieli o nowelizacji ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii (z dniem 1 lipca 2015r.), polegającej na umieszczeniu na liście środków zabronionych 114 rodzajów związków chemicznych zawartych w dopalaczach - są one aktualnie traktowane jak narkotyki. Omówili zakres odpowiedzialności, jaką zgodnie z prawem, mogą ponosić osoby nieletnie oraz o odpowiedzialności w przypadku zażywania środków odurzających przez nieletnich czy dorosłych. Tłumaczył przepisy ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii, postępowania w sprawach nieletnich i kodeksu karnego.

Konferencja o zagrożeniach płynących z dopalaczy przyciągnęła liczną grupę odbiorców. Po wystąpieniu prelegentów uczestnicy mieli wiele pytań. Słuchacze podkreślali zasadność i wielką potrzebę organizowania tego typu społecznych spotkań, które uświadamiają nie tylko na temat dopalaczy.

Powrót na górę strony