Wiadomości

„Na podwójnym gazie”

Data publikacji 22.06.2013

Ponad 3 promile alkoholu wykazało badanie 46-letniego bielszczanina, zatrzymanego w dniu wczorajszym w Bielsku-Białej. Nietrzeźwy kierujący Fiatem 126p poruszał się całą szerokością drogi czym zwrócił uwagę innych kierujących, którzy wykazując obywatelską postawę zatrzymali stwarzającego zagrożenie kierowcę i powiadomili o zaistniałym zdarzeniu policję. Przypominamy – kierowanie pojazdem w stanie nietrzeźwości jest przestępstwem zagrożonym karą 2 lat więzienia!

Ponad 3 promile alkoholu wykazało badanie 46-letniego bielszczanina, zatrzymanego przedwczoraj w Bielsku-Białej. Nietrzeźwy kierujący Fiatem 126p poruszał się całą szerokością drogi, czym zwrócił uwagę innych kierujących, którzy wykazując obywatelską postawę zatrzymali stwarzającego zagrożenie kierowcę i powiadomili o zaistniałym zdarzeniu policję. Przypominamy – kierowanie pojazdem w stanie nietrzeźwości jest przestępstwem zagrożonym karą 2 lat więzienia!

Całkowitym barakiem wyobraźni wykazał się mężczyzna kierujący Fiatem 126p, który w dniu 20 czerwca w godzinach porannych został zatrzymany na trasie S1 w okolicy Bielska-Białej. Poruszał się on całą szerokością drogi stwarzając ewidentne zagrożenie dla innych uczestników ruchu. Fakt ten nie uszedł uwagi jadącym za nim młodym mężczyznom, którzy wykazując obywatelską postawę zablokowali Fiata i uniemożliwili dalszą jazdę kierującemu . Tym samym zażegnali potencjalne niebezpieczeństwo zaistnienia kolizji bądź wypadku. O całej sytuacji powiadomili policję. Przybyły na miejsce patrol bielskiej drogówki potwierdził fakt nietrzeźwości kierującego – badanie wykazało ponad 3 promile i ustalił jednocześnie, że nie posiada on stosownych uprawnień do kierowania pojazdem, okazało się , że te zostały mu odebrane w maju, właśnie za kierowanie pojazdem pod wpływem alkoholu.

Przypominamy, że kierowanie pojazdem w stanie nietrzeźwości jest przestępstwem zagrożonym karą 2 lat więzienia. To nie jedyna dotkliwość dla pijanego kierowcy – zatrzymywane jest prawo jazdy, co w wielu przypadkach – na przykład dla zawodowych kierowców jest równoznaczne z utratą pracy. Kolejną dolegliwością jest wyznaczana przez sąd kara grzywny czy podanie wyroku do publicznej wiadomości. Ponadto sprawcy nie mogą liczyć na wypłatę odszkodowania przez ubezpieczyciela z tytułu OC. Niejednokrotnie z własnej kieszeni lub majątku rodziny pokrywają spowodowane przez siebie szkody. Czasem zmuszeni są płacić dożywotnie renty poszkodowanym.

Wypicie nawet niewielkiej ilości alkoholu – jednego kieliszka wódki lub jednego piwa – może powodować znaczne zmiany reakcji kierowcy na warunki drogowe – spowolnienie podejmowanych w czasie jazdy decyzji, zawężenie pola widzenia i brak możliwości rzeczywistej oceny sytuacji na drodze. Odrębny apel kierujemy do rodzin, pasażerów i znajomych, którzy dają przyzwolenie na kierowanie samochodem przez pijanego kierowcę. Nie bądźmy obojętni i bierni. Nie powierzajmy naszego życia i życia innych w ręce pijanego pirata drogowego!

Powrót na górę strony