Wiadomości

Rozbita grupa przemytników aut

Data publikacji 28.02.2008

Policjanci z Wydziału do Walki z Przestępczością Gospodarczą KWP w Katowicach, współpracując z funkcjonariuszami katowickiej Izby Celnej i pracownikami UKS zatrzymali pięć osób, podejrzanych o sprowadzanie z zagranicy luksusowych samochodów...

Policjanci z Wydziału do Walki z Przestępczością Gospodarczą KWP w Katowicach, współpracując z funkcjonariuszami katowickiej Izby Celnej i pracownikami UKS zatrzymali pięć osób, podejrzanych o sprowadzanie z zagranicy luksusowych samochodów i legalizowanie ich w kraju przy użyciu sfałszowanych dokumentów. W ten sposób przestępcy zalegalizowali ponad 200 sprowadzonych aut. Dotychczas w prowadzonym postępowaniu śledczy przedstawili zarzuty 41 osobom. Poprzez swoje przestępcze działanie doprowadzili Skarb Państwa do uszczuplenia podatku akcyzowego i podatku VAT. Wczoraj w stosunku do trzech zatrzymanych prokurator zastosował policyjny dozór, zakaz opuszczania kraju i poręczenie majątkowe. O losie dwóch pozostałych zdecyduje sąd. Przestępcom grozi kara nawet do 12 lat więzienia.

 

Zatrzymani to mieszkańcy Będzina, Częstochowy, Sosnowca, Dąbrowy Górniczej i Katowic, w wieku od 36 do 50 lat. Przestępczy proceder prowadzili od lutego 2005 roku do chwili zatrzymania. W tym czasie sprowadzili do Polski 200 luksusowych samochodów, które legalizowali przy użyciu podrobionych oraz poświadczających nieprawdę dokumentów. Przestępcy w obrocie wewnątrzunijnym, wykorzystując podstawiony podmiot gospodarczy, kupowali samochody bez podatu VAT za granicą, a następnie, po sprowadzeniu ich do kraju, legalizowali te pojazdy, używając fałszywych dokumentów. Samochody były rejestrowane przez podstawione osoby, tzw.”słupy” i później dalej sprzedawane za pośrednictwem komisu z legalnymi dokumentami. W ten sposób przestępcy unikali płacenia podatku akcyzowego wynoszącego 3,1 % od pojazdów o pojemności silnika do 2000 centymetrów sześciennych i 13,6% podatku od aut o wyższych pojemnościach silnika. Ponadto wykorzystując spreparowaną dokumentację fikcyjnych firm nie odprowadzali podatku VAT. Tylko w ostatnich kilku miesiącach przestępczej działalności zatrzymani sprowadzili do kraju i zalegalizowali 30 luksusowych pojazdów o wartości rynkowej ponad 7 milionów złotych. Auta te zostały zabezpieczone w magazynach celnych. W zainteresowaniu zatrzymanych były samochody z górnej półki: Audi Q7, Audi A6, BMW 750I, BMW X5 i mercedesy. Policjanci zabezpieczyli u podejrzanych mienie o wartości 221 200 złotych oraz 680 euro na poczet przyszłych kar i grzywien. Wczoraj prokurator zastosował w stosunku do trzech osób policyjny dozór, zakaz opuszczania kraju i poręczenia majątkowe w wysokości 50, 60 i 70 tysięcy złotych. Łącznie w prowadzonym śledztwie policjanci przedstawili zarzuty 41 osobom. Dzisiaj o losie dwóch pozostałych zatrzymanych zdecyduje sąd. Za te przestępstwa grozi im kara nawet do 12 lat więzienia.
 

Powrót na górę strony