Wiadomości

Nie daj się oszukać

Data publikacji 01.02.2008

Przed zakupem wymarzonego samochodu lub podjęciem pracy bądź rozważny i zastanów się, czy nie kontaktujesz się z oszustem. Zawsze sprawdzaj, czy przedstawiona oferta jest prawdziwa i możliwa do zrealizowania.

Przed zakupem wymarzonego samochodu lub podjęciem pracy bądź rozważny i zastanów się, czy nie kontaktujesz się z oszustem. Zawsze sprawdzaj, czy przedstawiona oferta jest prawdziwa i możliwa do zrealizowania. Nowy model samochodu i jego bardzo atrakcyjna cena powinny wzbudzić Państwa nieufność. Prosimy zastosować się do naszych rad, by uniknąć straty pieniędzy i rozczarowania.

 

W ostatnim czasie w kraju nasiliły się oszustwa związane z zaliczkami na zakup samochodu sprowadzonego z zagranicy. Potencjalni oszuści umieszczają na stronach telegazety z ogłoszeniami motoryzacyjnymi lub prasy, oferty sprowadzenia z zagranicy samochodów osobowych. Ogłoszenia te zwykle zawierają markę pojazdu, rok produkcji, kolor i wyposażenie oraz numery kontaktowe telefonów. Ponadto zapewniają, że samochód zostanie przywieziony w ciągu 2-3 tygodni. Głównym warunkiem sprowadzenia pojazdu jest wpłacenie zaliczki w wysokości 1/3 ceny na wskazane konto bankowe osoby oferującej przywóz. Po dokonanej wpłacie na wskazane konto auto nie zostaje dostarczone; także telefony kontaktowe są nieaktywne.
 

Po raz kolejny apelujemy do Państwa o rozwagę. Nie podejmujcie w podobnych przypadkach pochopnych decyzji, które mogą spowodować utratę znacznych kwot pieniędzy, a nawet utratę dorobku całego życia.


Podobne sytuacje mają miejsce przy ofertach pracy za granicą - głównie na terenie Wysp Brytyjskich, Skandynawii i Niemiec. W gazetach zamieszczane są ogłoszenia o pracy na Zachodzie wraz ze wskazanym numerem kontaktowym. Podczas rozmowy telefonicznej oferenci podają fikcyjne personalia i przedstawiają się, jako pracownicy firmy. By zachęcić potencjalne ofiary określają atrakcyjną ofertę pracy tj. wstępne warunki oraz potencjalne wynagrodzenie na poziomie 12 000-15 000 złotych. W ten sposób uzyskiwali dane personalne zainteresowanych pracą, celem przesłania im ankiety oraz instrukcji przekazania opłaty wstępnej - w większości przypadków jest to kwota 250 złotych. Po wpłaceniu pieniędzy kontakt z firmą urywa się. Jak się okazuje, oszuści podają fikcyjne adresy siedziby swojej firmy, a telefony stają się głuche.


Apelujemy do wszystkich aby starali się postępować zgodnie z poniższymi radami:

  • Sprawdź, czy pośrednik posiada odpowiedni certyfikat (wykaz agencji zatrudnienia znajduje się na stronie internetowej www.kraz.praca.gov.pl).
  • Jeśli w ogłoszeniu podany jest tylko telefon komórkowy, bezwzględnie domagaj się podania także dokładnego adresu pośrednika.
  • Pamiętaj, że polski pośrednik nie ma prawa do pobierania opłat za załatwienie pracy.
  • Sprawdź w rejestrze (ewidencji działalności gospodarczej lub Krajowym Rejestrze Sądowym), czy dany pośrednik ma zgłoszoną działalność gospodarczą, od jak dawna i czy posiada własne biuro.
  • Zawsze sprawdzaj, czy pośrednik ma umowę zawartą z pracodawcą zagranicznym i czy wysłał już ludzi do pracy za granicę. Poproś o numery telefonów pracodawców zagranicznych oraz do osób, które już skorzystały z jego usług i mogą to potwierdzić.
  • Zanim wyjedziesz za granicę, domagaj się spisania umowy, w której będą podane warunki pracy, płacy, należne świadczenia, itp.
  • Pamiętaj, że dowód wpłaty na konto pośrednika - oszusta - nie daje dużych szans na odzyskanie wpłaconej kwoty. Do zakładania kont bankowych mogą być wykorzystywane podstawione osoby.
  • Zanim zapłacisz pośrednikowi za przejazd, sprawdź, ile wynoszą ceny u przewoźników. Nie przepłacaj.
  • Nigdy nie płać przed wyjazdem za mieszkanie za granicą oferowane przez pośrednika. Zwykle kontakt kończy się na pobraniu opłat za lokal.
  • Pamiętaj, że polski pośrednik pracy nie ma prawa skierować Cię do pośrednika zagranicznego.
Powrót na górę strony