Wiadomości

Bieg Pamięci ze Światłem Pokoju

Data publikacji 27.01.2020

W 75. rocznicę wyprowadzenia więźniów z niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz–Birkenau oraz Marszu Śmierci na trasie Oświęcim–Gliwice, uczniowie, nauczyciele i dyrekcją Zespołu Szkół Technicznych nr 2 im. M. Batko w Chorzowie postanowili upamiętnić ofiary wydarzeń. Trzyosobowe zespoły uczniów z poszczególnych szkół znajdujących się na trasie Biegu Pamięci ze Światłem Pokoju chcą pokonać trasę, upamiętniając ofiary Marszu Śmierci, których miejsca pamięci znajdują się w Bieruniu, Tychach, Mikołowie, Mokrem, Borowej Wsi, Przyszowicach i Gliwicach. W biegu wezmą również udział śląscy policjanci.

Uroczystości rozpoczną się we wtorek, 28 stycznia o godz. 7.00 na terenie niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego w Oświęcimiu. Spod pomnika ostatnich ofiar obozu oświęcimskiego, znajdującego się nieopodal obozu, młodzież pobierze „Światło Pokoju” i połączy nim, podczas biegu, wszystkie miejsca pamięci ofiar Marszu Śmierci na trasie Oświęcim-Gliwice. Ważnym punktem Biegu Pamięci ze Światłem Pokoju będą uroczystości przygotowane przez młodzież na gliwickim cmentarzu komunalnym, gdzie znajduje się zbiorowa mogiła ofiar Marszów Śmierci, których szczątki po zakończeniu wojny sprowadzano z różnych miejscowości Górnego Śląska. Zakończenie biegu przewidziane jest w gliwickim Domu Pamięci Żydów Górnośląskich oraz na sąsiadującym z muzeum cmentarzu żydowskim, gdzie mieści się pomnik 79 więźniów KL Auschwitz, różnych narodowości, zamordowanych na terenie Gliwic podczas Marszu Śmierci w styczniu 1945 roku. Uczestnicy i uczestniczki biegu złożą kwiaty oraz zapalą znicze przy pomniku ofiar. 

W przedsięwzięciu udział wezmą również śląscy policjanci. Cały projekt jest wspólną inicjatywą mł. insp. Krzysztofa Kazka, pełnomocnika Komendanta Wojewódzkiego Policji w Katowicach ds. Ochrony Praw Człowieka oraz nauczycieli z Zespołu Szkół Technicznych nr 2 im. Mariana Batko w Chorzowie, którzy od kilku lat współpracują w obszarze m.in. przeciwdziałania mowie nienawiści.

Powrót na górę strony