Wiadomości

Oszuści po raz kolejny dali o sobie znać. Apelujemy o ostrożność!

Data publikacji 26.11.2019

W poniedziałek kolejny raz dali o sobie znać oszuści. Podawali się za policjantów i nakłaniali do wypłacenia pieniędzy z banku. Zgromadzone na kontach oszczędności polecali wrzucać do koszy na śmieci lub przelać na wskazane konto. W taki sposób swoje oszczędności straciło dwoje mieszkańców województwa śląskiego. Szczęśliwie, w przypadku trzeciego pokrzywdzonego, zdołano zablokować przelew jego środków na konto oszustów. Apelujemy o ostrożność i przypominamy, że Policja nigdy nie prosi o przekazywanie lub wypłacanie z pieniędzy z banku.

Co jakiś czas, w mediach i na policyjnych stronach, publikowane są apele nawołujące do zachowania szczególnych środków ostrożności podczas rozmów telefonicznych z nieznajomymi, głównie z osobami proszącymi o pieniądze. Cały czas oszuści modyfikują też swoje metody, jak choćby ostatnio "na listonosza". Najczęstszym sposobem działania sprawców są metody na „wnuczka" i „policjanta". Oszuści wiedzą, że gdy przedstawią się jako funkcjonariusze policji, rozmówca nawet nie pomyśli o ewentualnym kłamstwie. Niestety, prawda często bywa bardzo kosztowna dla pokrzywdzonych, a przestępcy stosują coraz nowsze metody wyłudzania pieniędzy.

W poniedziałek dwoje mieszkańców naszego województwa straciło swoje oszczędności, a trzecia osoba o mało nie dołączyła do grona osób zasilających konta oszustów. Ofiarami przestępców padli 66- letnia mieszkanka Mikołowa, 77-latek z powiatu lublinieckiego i 74-letni chorzowianin. Tym razem, po rozmowie telefonicznej z rzekomym funkcjonariuszem, mieli wypłacić ze swoich kont pieniądze i wrzucić je w umówionym miejscu do koszy na śmieci lub, jak to było w przypadku 77-latka, przelać na podane konto. Pokrzywdzeni byli przekonani, że pomagają policjantom schwytać grasujących w bankach przestępców i uchronić dzięki temu swoje oszczędności. Podające się za funkcjonariuszy osoby poprosiły bowiem o pomoc w organizacji akcji wymierzonej przeciwko nieuczciwym pracownikom banku. W rzeczywistości było zupełnie inaczej i niestety dwoje pokrzywdzonych straciło w sumie ponad 30 tys. złotych. Szczęśliwie, w porę zdołano zablokować przelew na kwotę 120 tys. złotych, który zrealizował mieszkaniec powiatu lublinieckiego.

Są też takie sytuacje, kiedy wielotygodniowa praca policjantów kończy się tymczasowym aresztowaniem tego typu oszustów. Ostatnio, dzięki zaangażowaniu kryminalnych z Piekar Śąskich, najbliższe 3 miesiące spędzi w areszcie dwóch podejrzanych.

Mając na uwadze dobro seniorów, policjanci organizują liczne spotkania, na których przestrzegają osoby w podeszłym wieku przed oszustami i omawiają sposoby działania przestępców. Dokładnie takie spotkanie miało miejsce w tarnogórskim centrum kultury, gdzie na sali zasiadło ponad 250 seniorów i każdy  z nich otrzymał ulotkę.

PAMIĘTAJ!

  • Policja nigdy nie prosi o przekazanie pieniędzy i nigdy nie dzwoni z takim żądaniem!
  • Policja nigdy nie informuje telefonicznie o prowadzonych działaniach! Jeżeli odebrałeś taki telefon bądź pewien, że dzwoni oszust!
  • Nigdy w takich sytuacjach nie przekazuj pieniędzy, nie podpisuj dokumentów, nie zakładaj kont w banku i nie przekazuj nikomu swoich danych, numerów PIN i haseł!
  • Po takiej rozmowie natychmiast zadzwoń do kogoś bliskiego na znany Ci numer i opowiedz o tym zdarzeniu. Poinformuj Policję.

Przypominamy, że policjant, który podejmuje czynności służbowe w cywilu i nie jest umundurowany MUSI podać stopień, imię i nazwisko i okazać legitymację służbową w taki sposób, aby osoba, wobec której podejmuje czynność służbową, miała możliwość odczytania numeru i nazwy organu wydającego legitymację oraz nazwiska policjanta. Pamiętajmy, że policjanci nigdy nie żądają pieniędzy za prowadzone czynności ani też nie pośredniczą w przekazywaniu gotówki!

Nasz apel o ostrożność kierujemy również do osób młodych - informujmy naszych rodziców i dziadków o tym, że są osoby, które mogą próbować wykorzystać ich życzliwość. Powiedzmy im jak zachować się w sytuacji, kiedy ktoś zadzwoni do nich z prośbą o pożyczenie lub wypłate z banku dużej ilości pieniędzy. Zwróćmy uwagę zwłaszcza na te osoby, które mieszkają samotnie. Zwykła przezorność może uchronić przed utratą zbieranych latami oszczędności.

Powrót na górę strony