Policja Państwowa w powiecie zawierciańskim 1927-1939
To tytuł książki opisującej losy przedwojennych funkcjonariuszy. Jej autorem jest śp. Marcin KANIA, którego życiową pasją była historia zawierciańskich policjantów. Wczoraj jego matka była specjalnym gościem Komendanta Powiatowego Policji w Zawierciu insp. Jacka Kurdybelskiego. Zgodnie z wolą zmarłego, jedne z pierwszych egzemplarzy wydania zostały przekazane komendantowi oraz policjantom, z którymi współpracował.
Wczoraj specjalnym gościem Komendanta Powiatowego Policji w Zawierciu insp. Jacka Kurdybelskiego i jego zastępcy mł. insp. Arkadiusza Miśty była Pani Barbara Kania - matka zmarłego autora książki o przedwojennych funkcjonariuszach Komendy Powiatowej Policji Państwowej w Zawierciu. Zgodnie z wolą zmarłego, jedne z pierwszych egzemplarzy wydania zostały wręczone insp. Jackowi Kurdybelskiemu, nadkom. Andrzejowi Świebodzie i asp. sztab. Adamowi Granatowi. Książka będzie miała swoją uroczystą premierę w Katowicach dniu 28 listopada br., przy ul. św. Jana 10.
Autor publikacji śp. Marcin Kania zmarł w 2015 r. Był pracownikiem Oddziałowego Biura Lustracyjnego IPN w Katowicach. Jego niesamowite zaangażowanie i skrupulatność pozwoliły zgromadzić w jednym opracowaniu trudne do zdobycia informacje i dokumenty. Samodzielnie docierał do rodzin funkcjonariuszy rozproszonych po całym kraju. Dzięki jego wysiłkowi możemy teraz poznać strukturę, działalność, wojenne i powojenne losy funkcjonariuszy Policji Państwowej w powiecie zawierciańskim.
Celem tej publikacji jest przedstawienie stanu organizacyjnego Policji Państwowej w powiecie zawierciańskim w latach 1927–1939, prowadzonych przez nią działań związanych z utrzymaniem porządku i zwalczaniem przestępczości, wreszcie ukazanie ludzi tworzących struktury policji, a także zaprezentowanie ich losów – w tym przypadku także w okresie wykraczającym poza ramy czasowe formalnie wskazane w tytule książki. Późniejsze życiorysy byłych już funkcjonariuszy (a niejednokrotnie również ich rodzin) niemal we wszystkich przypadkach były naznaczone – w większym lub mniejszym stopniu – „piętnem” bycia przedwojennym „granatowym policjantem”.
źródło: https://katowice.ipn.gov.pl/