Delegacja śląskiej Policji odwiedziła Cmentarz Obrońców Lwowa
Delegacja złożona z policjantów kadry kierowniczej śląskiego garnizonu policji oddała hołd pamięci zmarłym. Mundurowi odwiedzili miejsca pochówku zmarłych na cmentarzu Łyczakowskim we Lwowie. Stróże prawa zapalili znicze na grobach polskich policjantów oraz w miejscach pamięci wielu zasłużonych dla Polski ludzi nauki, kultury i polityki.
W dniach 25-27 października br. grupa policjantów z kadry kierowniczej śląskiego garnizonu policji przebywała we Lwowie. Podczas prywatnego wyjazdu delegacja śląskich policjantów postanowiła odwiedzić miejsca pamięci zasłużonych dla Polski ludzi kultury, nauki i polityki, które znajdują się na terenie cmentarza Łyczakowskiego.
Po wejściu na teren najstarszej zabytkowej nekropolii miasta policjanci w pierwszej kolejności udali się do mogił osób zasłużonych dla kraju. Znicze zapalono przed nagrobkami Marii Konopnickiej, Gabrieli Zapolskiej, Władysława Bełzy, autora wiersza „Kto Ty jesteś? Polak mały” oraz Konstantego Juliana Ordona, oficera Wojska Polskiego i powstańca listopadowego, którego w wierszu „Reduta Ordona” upamiętnił Adam Mickiewicz.
Mundurowi oddali także hołd inspektorowi Policji Państwowej – Władysławowi Sobolewskiemu. Ten zasłużony dla polskiej formacji policyjnej obrońca Lwowa, w 1919 roku wstąpił do służby w Policji Państwowej, w której m.in. sprawował stanowisko komendanta Głównej Szkoły Policyjnej oraz Szkoły Oficerskiej w Warszawie. Przez swój ogromny wkład w naukę i rozwój badań kryminalistycznych, jest określany mianem ojca polskiej kryminalistyki.
Następnie policjanci przeszli na teren Cmentarza Obrońców Lwowa. Znajdują się na nim mogiły uczestników bitwy o Lwów i Małopolskę Wschodnią, poległych w latach 1918–1920 lub zmarłych w latach późniejszych. Spośród pochowanych tam prawie 3000 żołnierzy, część to Orlęta Lwowskie, czyli młodzież szkół średnich i wyższych oraz inteligencja - stąd ta część nekropolii często nazywana jest Cmentarzem Orląt. Po oddaniu hołdu zmarłym delegacja udała się w kierunku pozostałości monumentalnego Pomnika Chwały, przed którym znajduje się mogiła kryjąca zwłoki pięciu nieznanych żołnierzy, którzy polegli w obronie Lwowa – Mogiła Pięciu Nieznanych z Persenkówki. Tam zapalono znicze i oddano cześć bohaterom.
Policjanci śląskiego garnizonu kontynuowali swoją wędrówkę, podczas której obserwowali kolejne miejsca pochówków nie tylko poległych w obronie Lwowa, ale również w walkach z bolszewikami. Tym sposobem mundurowi znaleźli m.in. groby mieszkańców Lwowa, którzy wstąpili w szeregi Milicji Obywatelskiej utworzonej w 1918 roku w celu obrony miasta.
Cmentarz Łyczakowski, oprócz grobów obrońców Lwowa, jest także miejscem ostatniego spoczynku wielu polskich żołnierzy należących do różnych pokoleń walczących o niepodległość Polski. Znajdziemy tam mogiły żołnierz kościuszkowskich, powstańców listopadowych i styczniowych. Miejsce spoczynku znaleźli tam również zasłużeni dla Polski przedstawiciele świata nauki, literatury i sztuki, a także działaczy społecznych i politycznych.