Konferencja „Niedoświadczony. Zagrożony”
Uczniowie szkół średnich i podstawowych mieli okazję uczestniczyć w konferencji „Niedoświadczony. Zagrożony”. Przedsięwzięcie połączone z warsztatami zostało przygotowane przez Akademię WSB oraz Komendę Wojewódzką Policji w Katowicach. W siedzibie Wyższej Szkoły Bankowej w Dąbrowie Górniczej z młodzieżą rozmawiano przede wszystkim o tym, jakie zagrożenia niosą ze sobą niedoświadczeni kierowcy na drodze. Jak aktualny jest to temat, świadczą statystyki-tylko w ciągu ostatnich 2 tygodni na śląskich drogach zginęły aż 3 osoby poniżej 25 r.ż.
Czy z młodymi kierowcami mamy tylko kłopot? Czy jeżdżą oni kiepsko? Czy mają poczucie, że są mistrzami kierownicy? Takie pytania pojawiały się i były omawiane podczas konferencji „Niedoświadczony. Zagrożony” w Dąbrowie Górniczej. Nie bez powodu. W ciągu minionych 14 dni na śląskich drogach w wypadkach zginęły aż 3 młode osoby. Jednak to nie jedyne pytania. Jak tragiczne przeżycia związane z wypadkami drogowymi wpływają na ich uczestników? Jak po traumatycznych przeżyciach nie utracić sensu i radości życia? To pytania, na które często trudno odpowiedzieć. Ale zdecydowanie warto i trzeba o nich rozmawiać. Dlatego Akademia WSB oraz policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach przygotowali przedsięwzięcie skierowane do uczniów szkół średnich i podstawowych. Celem konferencji „Niedoświadczony. Zagrożony” było pokazanie zagrożeń, jakie niosą za sobą niedoświadczeni kierowcy na drodze.
Podczas wydarzenia wystąpili zaproszeni goście, którzy omawiali poszczególne zagadnienia. Panel konferencyjny poprowadziła prof. dr hab. Mirosława Nowak-Dziemanowicz wspólnie z mł. insp. Robertem Piwowarczykiem – Naczelnikiem Wydziału Ruchu Drogowego KWP w Katowicach. Młodzież z uwagą słuchała m.in. Pana Janusza Świtaja, u którego w wyniku wypadku drogowego doszło do urazu kręgosłupa szyjnego i zmiażdżenia rdzenia kręgowego. Pan Janusz mówił o tym, jak po tragicznych doświadczeniach nie stracić radości i sensu życia.
Część konferencji miała formę warsztatów. W ich trakcie na uczestników czekała symulacja zachowań ludzkich pod wpływem alkoholu i środków psychoaktywnych przy wykorzystaniu alkogogli, jazda w warunkach szczególnych oraz zajęcia z zakresu zasadności używania w pojazdach pasów bezpieczeństwa – prezentowane przy wykorzystaniu symulatora dachowania. Pokazy przeprowadzili policjanci z katowickiej komendy wojewódzkiej, którzy na co dzień dbają o bezpieczeństwo na śląskich drogach.