Ekstremalny Półmaraton Górski o Puchar Komendanta Głównego Policji za nami
W miejscowości Ostre w powiecie żywieckim odbyły się III Mistrzostwa Polski Służb Mundurowych w Ekstremalnym Półmaratonie Górskiem rozegrane o Puchar Komendanta Głównego Policji. W zawodach wzięło udział blisko 200 biegaczy z całej Polski. Po zakończeniu zaciętej rywalizacji najlepszym zawodnikom puchary, dyplomy i medale wręczali zaproszeni goście.
W miejscowości Ostre w powiecie żywieckim, pomimo niezwykle trudnych warunków spowodowanych intensywnymi opadami deszczu odbyły się III Mistrzostwa Polski Służb Mundurowych w Ekstremalnym Półmaratonie Górskim rozegrane o puchar Komendanta Głównego Policji. Bieg został przeprowadzony na dystansie 21,097 km. Trasa biegu prowadziła szlakami górskimi z Doliny Zimnika poprzez Kościelec, Malinowską Skałę z najwyższym punktem na szczycie góry Skrzyczne.
Tegoroczna impreza posłużyła nie tylko jako sposób promocji zdrowia i aktywnego wypoczynku, ale także była szczególną formą uczczenia 100. rocznicy utworzenia Policji. W biegu wzięli udział zarówno przedstawiciele służb mundurowych, jak i osoby cywilne.
Organizatorami biegu byli Gabinet Komendanta Głównego Policji, Centralny Pododdział Kontrterrorystyczny Policji "BOA", Komenda Wojewódzka Policji w Katowicach, Komenda Powiatowa Policji w Żywcu, Stowarzyszenie Integracyjne "Eurobeskidy". Organizatorzy sportowej imprezy wspierani byli przez Zarząd Wojewódzki NSZZ Policjantów woj. śląskiego oraz Zarząd Terenowy NSZZ Policjantów przy KPP w Żywcu, Regionalną Dyrekcję Lasów Państwowych w Katowicach, Starostwo Powiatowe w Żywcu oraz Nadleśnictwo Węgierska Górka.
Mistrzostwa odbyły się zgodnie z Harmonogramem Wydarzeń Sportowo-Rekreacyjnych na Rok 2019 pod Honorowym Patronatem Komendanta Głównego Policji.
Patronat honorowy objęli: Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Minister Obrony Narodowej.
Choć pogoda nie była idealna, w półmaratonie wystartowało największe jak dotąd grono 200 zawodników. Zawodnicy reprezentowali różne służby mundurowe z całej Polski. Bieg wystartował o godzinie 10:00. Za linią mety na uczestników czekał ciepły posiłek oraz miejsce, gdzie mogli zregenerować siły. Podczas zawodów prowadzono klasyfikację służb mundurowych z podziałem na płeć i wiek tj.: kobiet i mężczyzn do lat 40 i powyżej lat 40, drużynową (najlepsze wyniki uzyskane przez 3 zawodników), a także klasyfikację open.
Uroczystego otwarcia mistrzostw dokonał Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Sportu i Turystyki Jan Widera oraz Wiceminister Rodziny Pracy i Polityki Socjalnej Stanisław Szwed.
W kategorii służb mundurowych zawodnicy zajęli następujące miejsca:
Służby mundurowe
Kategoria kobiet do lat 40
I miejsce - Monika KAPERA - KGP /KWP w Poznaniu/
II miejsce - Joanna FRUKACZ - KMPSP w Bielsku-Białej
III miejsce - Barbara PIWISZKIS - SM w Jastrzębiu Zdroju
Kategoria kobiet powyżej lat 40
I miejsce - Aleksandra SZYSZKA - KGP /Komenda Stołeczna Policji/
II miejsce - Joanna MENŻYK - KMP w Katowicach
III miejsce - Minika MRUGAŁA - KGP /KWP w Opolu/
Kategoria mężczyzn do 40 lat
I miejsce - Michał ŚWIADEK - 6 BPD w Krakowie
II miejsce - Bartosz CEBERAK - KMP w Rzeszowie
III miejsce - Rafał JURA - KWP w Krakowie
Kategoria mężczyzn powyżej 40 lat
I miejsce - Adam THIEL - KGP /KWP Gdańsku/
II miejsce - Mariusz NOSKI - KWP we Wrocławiu
III miejsce - Tadeusz JURCZAK - CBŚP
Klasyfikacja drużynowa
I miejsce – Komenda Główna Policji /Adam Thiel z KWP w Gdańsku, Rafał
Stachowski z KWP w Poznaniu, Jacek Michulec z KWP w Katowicach/
II miejsce – Komenda Wojewódzka Policji w Krakowie
III miejsce – CBŚP
W kategorii open zwyciężczyniami były: Karolina Ploch z Pyskowic i Beata Winiarczyk-Jadach z Krakowa, a wśród mężczyzn triumfowali: Sławomir Góra z Korbielowa i Jan Fijak z Siennej.
Najlepszym zawodnikom wręczono puchary, medale i dyplomy. Dekoracji zwycięzców III Ekstremalnego Półmaratonu Górskiego dokonał Wiceminister Rodziny Pracy i Polityki Socjalnej Stanisław Szwed wraz z przedstawicielem Komendanta Głównego Policji, a zarazem kierownikiem reprezentacji polskiej Policji w lekkoatletyce insp. Tomaszem Kubickim, Starostą Powiatu Żywieckiego, Zastępcą Naczelnika Wydziału Doboru i Szkolenia Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach nadkom. Pawłem Komendą, Prezesem Stowarzyszenia Integracyjnego Eurobeskidy, prezesem Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, a także przedstawiciele Państwowej Straży Pożarnej, Straży Granicznej, Nadleśnictwa Węgierska Górka.
Swoje nagrody przyznane przez NSZZ Policjantów wręczali przedstawiciele związkowego zarządu województwa śląskiego: Andrzej Sowa i Maciej Dziergas.
Podczas uroczystego podsumowania biegu starosta przekazał również nagrodę powiatu żywieckiego za upowszechnienie sportu, którą w tym roku otrzymał zwycięzca poprzednich edycji półmaratonu asp. Jacek Michulec, na co dzień funkcjonariusz w Żywcu.
Zamknięcia zawodów dokonał gospodarz wydarzenia: Komendant Powiatowy Policji w Żywcu mł. insp. Michał Łukasik, który również wystartował w biegu.
Mistrzostwa zorganizowane zostały z myślą o podnoszeniu sprawności fizycznej oraz propagowaniu wśród mundurowych biegów górskich. Ponadto impreza była doskonałą okazją do wymiany doświadczeń zawodowych. Artystyczną oprawę imprezy zapewniła Orkiestra Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach.
Wszystkim biegaczom serdecznie gratulujemy i życzymy powodzenia w kolejnych biegach!
Więcej o biegu można znaleźć na stronie Stowarzyszenia Integracyjnego Eurobeskidy.
Obszerna relacja z zawodów dostępna jest także na stronie www.aktywnirazem.eurobeskidy.org.pl
Pobierz plik (format mp4 - rozmiar 10.79 MB)