Jubileusz śląskich policyjnych antyterrorystów
Zwalczanie terroryzmu, zatrzymywanie szczególnie niebezpiecznych przestępców, ochrona ważnych osób, rozbrajanie ładunków wybuchowych - to tylko niektóre zadania doskonale wyszkolonych i wyposażonych w najwyższej klasy sprzęt policyjnych antyterrorystów. Nie każdy może służyć w tak elitarnym gronie, jednak dla tych, którzy już się tam dostaną, to powołanie i spełnienie marzeń. Dzisiaj w katowickiej Komendzie Wojewódzkiej odbyła się uroczysta zbiórka z okazji jubileuszu powstania śląskiego oddziału antyterrorystycznego.
Dzisiaj w rotundzie Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach odbyła się uroczysta zbiórka z okazji jubileuszu powstania Samodzielnego Pododdziału Antyterrorystycznego Policji w Katowicach. Była to również okazja do wręczenia pamiątkowych medali oraz listów gratulacyjnych.
Policyjni antyterroryści wykonują najtrudniejsze i najbardziej ryzykowne zadania. Są w stanie w każdej chwili skutecznie reagować na zamach terrorystyczny, porwanie, czy inne niebezpieczne zdarzenia, których ofiarami mogą paść niewinni, przypadkowi ludzie. Niosą oni również pomoc w trakcie klęsk i katastrof, a także uczestniczą w działaniach o charakterze prewencyjnym.
Antyterroryści biorą udział w najpoważniejszych akcjach. Nie każdy może jednak wykonywać tak niebezpieczną pracę, charakteryzującą się przede wszystkim gotowością do działania przez całą dobę, w silnym stresie i z narażeniem życia. Kandydaci do tej specyficznej służby muszą się wyróżniać zarówno doskonałą sprawnością fizyczną, jak i cechami psychiki, które pozwalają podejmować decyzje w ekstremalnie trudnych warunkach. Przez żmudne treningi policyjni antyterroryści do perfekcji mają opanowaną taktykę działania, strzelanie, nurkowanie, skoki spadochronowe, ratownictwo wysokościowe, ochronę osób oraz obchodzenie się z materiałami i urządzeniami wybuchowymi.
W swoim przemówieniu Komendant Wojewódzki Policji w Katowicach nadinsp. Krzysztof Justyński powiedział, że jest dumny z posiadania w dowodzonym przez siebie garnizonie tak świetnie wyszkolonego oddziału antyterrorystycznego. Oddziału, którego zazdroszczą mu nawet dowódcy wojskowi, gdy policyjni antyterroryści odnoszą zwycięstwa nad komandosami elitarnych jednostek w różnych turniejach. Jednocześnie generał Justyński życzył swoim komandosom jak najmniej pracy. Spełnienie tego życzenia będzie świadczyło bowiem o braku zagrożeń szczególnie groźną przestępczością.