Mundurowi znakowali rowery podczas Tour de Pologne - Wiadomości - Policja Śląska

Wiadomości

Mundurowi znakowali rowery podczas Tour de Pologne

Data publikacji 09.08.2018

Podczas imprez towarzyszących przejazdowi 4. etapu 75. wyścigu Tour de Pologne, mieszkańcy Mysłowic mieli możliwość oznakować swój rower. Głównym celem projektu jest możliwość identyfikacji właściciela w przypadku odzyskania skradzionego roweru. Działania "Oznakuj swój rower" prowadzone są przez Komendę Miejską Policji w Mysłowicach, Straż Miejską oraz Urząd Miasta w Mysłowicach. Kolejne akcja znakowania już 9 września podczas festynu na Dziećkowicach.

We wtorek w dzielnicy Kosztowy mieszkańcy Mysłowic mogli oznakować swoje jednoślady. Akcja cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem. Mundurowi w czasie akcji oznakowali ponad 40 jednośladów.

Znakowanie polega na wyryciu specjalnych numerów. Naklejka jest dla złodzieja informacją, że rower figuruje w policyjnej bazie danych. Skradziony jednoślad trudniej sprzedać i łatwiej odszukać. Gdy rower jest oznakowany, dane osoby, która go utraciła, są w policyjnej bazie i łatwo do niej trafić..

Do znakowania jednośladów stosuje się specjalny przyrząd zwany „engrawerem”, którym nanosi się na ramę roweru niepowtarzalny numer identyfikacyjny. Mikroudarowa technologia urządzenia pozwala na wykonanie precyzyjnego i niezwykle trwałego oznakowania, którego usunięcie jest niemożliwe bez widocznego uszkodzenia danego elementu. Engrawer powoduje bowiem zmiany w strukturze materiału wykrywane nawet po powierzchniowym zatarciu znaków. Oprócz samego nadania numeru identyfikacyjnego, każdy oznakowany rower zostanie dodatkowo opatrzony w  naklejką samoprzylepną, informującą o wykonaniu oznakowania. Wygrawerowany kod zostanie także wprowadzony do policyjnej bazy danych. Każdy właściciel roweru otrzymał także potwierdzenie przystąpienia do akcji - plastikową kartę formatu dowodu osobistego. Akcja skierowana jest do osób dorosłych, jednak dopuszcza się także oznakowanie roweru osobie niepełnoletniej, pod warunkiem uczestniczenia w tej czynności jej rodziców - opiekuna prawnego lub innej pełnoletniej osoby, której tożsamość została stwierdzona na podstawie dowodu osobistego. W takim przypadku rower zostanie zarejestrowany na osobę pełnoletnią, natomiast nieletni będzie wskazany jako użytkownik jednośladu.

Przypominany również o najbliższych terminach akcji:

 - 9 wrzesień br. podczas festynu w Dziećkowicach.

Warto pamiętać, że należy wziąć ze sobą dokument tożsamości oraz dowód zakupu lub kartę gwarancyjną roweru, który ma być oznakowany. Wykonanie graweru jest całkowicie bezpłatne, należy jednak zadbać o to, by rower spełniał wszelkie wymagania.

Przypominamy o przepisowym wyposażeniu roweru:

 - z przodu - co najmniej w jedno światło pozycyjne barwy białej lub żółtej selektywnej,

 - z tyłu -  co najmniej w jedno światło odblaskowe barwy czerwonej o kształcie innym niż trójkąt oraz co najmniej jedno światło pozycyjne barwy czerwonej,

 - co najmniej jeden sprawnie działający hamulec,

 - dzwonek lub inny sygnał ostrzegawczy.

  • znakowanie rowerów
  • znakowanie rowerów
  • znakowanie rowerów
  • znakowanie rowerów
  • znakowanie rowerów
  • znakowanie rowerów