Rajd rowerowy szlakiem niepodległości Polski
Policjanci z Oddziału Prewencji Policji w Katowicach dołożyli własną cegiełkę dla uczczenia setnej rocznicy odzyskania niepodległości. Łącząc patriotyzm z pasją do uprawiania turystyki rowerowej, postanowili zorganizować „Rajd Rowerowy Szlakami Niepodległości Polski”.
Rajd wystartował 14 czerwca 2018 roku. Uczestnicy planują uporządkować, udokumentować oraz złożyć wieńce i zapalić znicze w odwiedzanych na trasie rajdu miejscach bitew i potyczek polskich patriotów. Pierwszym etapem rajdu było dotarcie do kwatery wojennej żołnierzy 11 Pułku Piechoty z Będzina poległych w wojnie polsko-rosyjskiej w latach 1920-1921.
W kolejnym etapie rajdu policjanci odwiedzą miejsce pamięci o słynnym oddziale rozpoznawczym 23 Górnośląskiej Dywizji Armii Krajowej, znajdującym się w pobliżu miejscowości Złożeniec wchodzącego w skład Ślaskiego Okręgu Armii Krajowej, oddziału partyzanckiego kpt. Gerarda Woźnicy ps. „Hardy”.
Ponadto w planach rajdu jest dotarcie do miejsca bitwy pod Krzywopłotami, gdzie znajduje się obelisk upamiętniający miejsce śmierci jednego z uczestników tej bitwy, kpt. Stanisława Paderewskiego, dowódcy 3 Kompanii 1 Pułku Legionów, który był przyrodnim bratem wielkiego Polaka- Ignacego Paderewskiego.
Uczestnicy rajdu zamierzają także odwiedzić wykute w wapiennej skale wzgórza Świętego Krzyża w Bydlinie, pozycje obronne legionistów 1 Pułku Legionów z okresu bitwy pod Krzywopłotami, a także uporządkować i zapalić znicze na zbiorowej mogile 46 poległych w tej bitwie legionistów, która znajduje się na cmentarzu w Bydlinie.
Jeśli tylko wystarczy sił w nogach, policjanci pokonają część szlaku frontu wschodniego z okresu I wojny światowej. Tam planowane jest zapalenie zniczy przy pomniku upamiętniającym śmierć poległych w bitwie powstańczej pod Krzykawką z dnia 5 maja 1863 r. W trakcie tej bitwy zginął włoski bohater powstania styczniowego pułkownik Francesco Nullo.
Grupa policjantów z Oddziału Prewencji Policji w Katowicach, realizując w czasie wolnym od służby swoją pasję turystyki rowerowej, wielokrotnie docierała do nierzadko trudno dostępnych miejsc, w których odbywały się walki i potyczki o wolność oraz niepodległość Polski, a także do miejsc pochówku i pamięci o bohaterach tych zmagań.
Rajd objął honorowym patronatem Komendant Wojewódzki Policji w Katowicach nadinsp. Krzysztof Justyński, za co uczestnicy Rajdu pragną Panu Komendantowi serdecznie podziękować.
Organizatorem rajdu jest Zarząd Terenowy NSZZ Policjantów Oddziału Prewencji Policji w Katowicach, któremu dużego wsparcia w jego organizacji udzielił Zarząd Wojewódzki NSZZ Policjantów woj. śląskiego.