Bezpiecznie zakręceni nad wodą - Wiadomości - Policja Śląska

Wiadomości

Bezpiecznie zakręceni nad wodą

Data publikacji 05.06.2018

Sezon żeglarski nad jeziorami w Goczałkowicach i w Łące rozpoczął się na dobre, a wraz z nim czas letniego wypoczynku nad wodą. Żeglowanie na tych jednych z największych akwenów na Śląsku to nie lada gratka dla miłośników wody i przyrody. Wiedzą o tym doskonale policjanci z pszczyńskiej komendy. Dlatego też, w ramach kampanii „Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą” zorganizowali dla odpoczywających nieco atrakcji i pogadankę na temat zagrożeń.

Korzystając z możliwości dotarcia do tak dużej grupy dzieci, młodzieży i ich rodziców, policjanci omówili zagrożenia związane z pobytem nad jeziorami, rzekami oraz morzem. Podkreślali, że wypoczynek nad wodą to nie tylko relaks, ale także mnóstwo niebezpiecznych sytuacji. Zaznaczali, że właśnie tam, szczególnie podczas wypoczynku z dziećmi, niezwykle cenne są rozwaga i przezorność. Przypominali, że przecenienie własnych umiejętności podczas kąpieli i niedostateczna opieka nad najmłodszymi mogą okazać się tragiczne w skutkach. Wymienili też negatywne skutki oraz konsekwencje związane ze spożywaniem alkoholu i zażywaniem innych używek w takich miejscach.

Policjanci w trakcie festynów zorganizowanych na terenie Ośrodka Sportów Wodnych w Łące, apelowali o wyposażenie każdego z wodniaków w kamizelkę ratunkową. Zaprezentowano punkty związane z poprawnym zakładaniem takiej kamizelki i omówiono sytuacje, w których stanowi ona nieodzowny element wypoczynku na wodzie. Policjanci nie pominęli również bezpieczeństwa tych osób, które jako rowerzyści, rozpoczęły już sezon i regularnie przemierzają drogi powiatu. W tym przypadku, miłośników jednośladów zachęcano do noszenia odblasków i kasków ochronnych.

W końcowej części spotkania policjanci opowiedzieli o swojej pracy oraz pokazali sprzęt, jakim dysponują w codziennej służbie. Oczywiście nie brakowało chętnych do przymiarki wybranych elementów umundurowania. Przy tej okazji padło mnóstwo pytań, czasami bardzo zaskakujących. Najczęściej jednak pytano o to, co trzeba zrobić, aby zostać policjantem wodnego patrolu. Podczas festynu był również czas na rysowanie, śpiewanie piosenek i pamiątkowe zdjęcia. z policjantem oraz Sznupkiem - maskotką śląskiej policji.