Policjanci, proboszcz i motocykliści rozdawali kamizelki odblaskowe - Wiadomości - Policja Śląska

Wiadomości

Policjanci, proboszcz i motocykliści rozdawali kamizelki odblaskowe

Data publikacji 05.12.2017

Policjanci ruchu drogowego z Raciborza wraz z proboszczem ks. Adrianem Bombelek z parafii św. Mikołaja w Raciborzu oraz motocyklistami przeprowadzili odblaskową akcję dla dzieci z parafii. Podczas wspólnych działań pod hasłem „Widoczny = Bezpieczny”, mundurowi apelowali o bezpieczeństwo na drodze oraz o noszenie elementów odblaskowych. Dzieci uczestniczące w roratach, zaraz po mszy otrzymały odblaskowe kamizelki.

Policjanci z wydziału ruchu drogowego raciborskiej komendy, wspólnie z proboszczem parafii św. Mikołaja w Raciborzu i motocyklistami przeprowadzili wczoraj w kościele akcję odblaskową. Działania prowadzone były pod hasłami „Widoczny = Bezpieczny” oraz „My jesteśmy światłem świata”. Celem przedsięwzięcia jest poprawa bezpieczeństwa na drodze najmniej chronionych uczestników ruchu, czyli pieszych. Po roratach, mundurowi wraz z duchownym oraz motocyklistami wręczali wszystkim uczestniczącym w nabożeństwie dzieciom kamizelki odblaskowe. W ten sposób stróże prawa przekazali najmodszym kilkadziesiąt kamizelek odblaskowych, które ufundowali duchowni oraz motocykliści z grupy SRC Racibórz. Ponadto mundurowi w kościele przeprowadzili krótką prelekcję dotyczącą bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

Wielu uczestników ruchu drogowego zapomina o obowiązku noszenia odblasków poza obszarem zabudowanym. Od 3 lat zapis ustawy prawo o ruchu drogowym nakłada na pieszych obowiązek umieszczania odblasków w sposób widoczny dla kierujących. Wspomnianymi elementami odblaskowymi mogą być wszelkie przedmioty doczepiane do ubrania, kamizelki, opaski, naklejki, smycze, itp. Ważne jest jednak ich umiejscowienie. Zaleca się, aby umieszczać je na wysokości kolan, dłoni oraz w okolicy klatki piersiowej i pleców. Dzięki takiemu zabezpieczeniu, będziemy mieli pewność, że są one widoczne dla innych uczestników ruchu.
Za brak odblasku w obszarze niezabudowanym grozi nawet 500-złotowy mandat.

Wszelkie działania mające zwiększyć bezpieczeństwo niechronionych uczestników ruchu drogowego wpisują się w kampanię MSWiA pn. „Kręci mnie bezpieczeństwo…”.