Capstrzyk rozpoczął obchody Święta Niepodległości - Wiadomości - Policja Śląska

Wiadomości

Capstrzyk rozpoczął obchody Święta Niepodległości

Data publikacji 10.11.2017

W wieczór poprzedzający Święto Niepodległości odbył się Capstrzyk Niepodległości. Jak co roku, w świetle pochodni, Kompania Honorowa Wojska Polskiego i asystujące jej poczty sztandarowe, przemaszerowały z tarnogórskiego rynku na Cmentarz Wojenny, gdzie odbył się apel poległych. W ceremonii uczestniczył Komendant Powiatowy Policji w Tarnowskich Górach insp. Tadeusz Stuchlik.

Capstrzyk to sygnał wieczornego apelu odgrywany zwykle na trąbce oraz przemarsz wojska lub innej organizacji ulicami miasta, często z pochodniami, który bywa łączony z występami orkiestr. Przed wojną capstrzyki poprzedzały większość wojskowych i państwowych świąt.

Tradycyjnym capstrzykiem rozpoczęły się dziś obchody Święta Niepodległości. Jak co roku w świetle pochodni z tarnogórskiego rynku na Cmentarz Wojenny przemaszerowała Kompania Honorowa Wojska Polskiego w asyście pocztów sztandarowych. Tam tradycyjnie odbył się apel poległych, w którym uczestniczył szef tarnogórskich policjantów, przedstawiciele straży pożarnej, służby więziennej oraz żołnierze, kombatanci, harcerze, młodzież, mieszkańcy powiatu i przedstawiciele władz samorządowych. Apel Poległych w przededniu Święta Niepodległości to wieloletnia tarnogórska tradycja. Nie zabrakło również salwy honorowej, przemówień i kwiatów, które złożono pod pomnikiem ku czci żołnierzy poległych w I i II wojnie światowej.

W sobotę 11 listopada odbędzie się dalsza część uroczystości. W kościele pod wezwaniem Świętych Apostołów Piotra i Pawła o godz. 10.00 odprawiona zostanie msza święta w intencji ojczyzny. Będą też składane kwiaty pod tablicami pamięci.

Ładowanie odtwarzacza...