Konferencja "90 lat kobiet w Policji"
W Sali Kolumnowej Sejmu RP odbyła się Międzynarodowa Konferencja Naukowa „90 lat kobiet w Policji”. Wzięły w niej udział również policjantki ze Śląska. Konferencja zorganizowana została w ramach Centralnych Obchodów Święta Policji, a honorowy patronat nad nią objęła Prezes Rady Ministrów RP Ewa Kopacz.
W tym roku mija 90 lat, od kiedy kobiety pełnią służbę w polskiej Policji. Aby godnie uczcić tę rocznicę zorganizowano Międzynarodową Konferencję Naukową „90 lat kobiet w Policji”. Konferencja, która odbyła się 23 lipca 2015 roku, rozpoczęła się otwarciem wystawy poświęconej polskim policjantkom. Podczas spotkania głos zabrały Pani Małgorzata Kidawa-Błońska – Marszałek Sejmu RP, Pani Elżbieta Radziszewska – Wicemarszałek Sejmu RP, Pani Teresa Piotrowska – Minister Spraw Wewnętrznych , Pani Bożena Szydłowska – Poseł na Sejm RP i Przewodnicząca Parlamentarnej Grupy Kobiet, Pani prof. Małgorzata Fuszara – Sekretarz stanu i Pełnomocnik Rządu ds. Równego Traktowania, Pani nadinsp. Irena Doroszkiewicz – Komendant Wojewódzki Policji w Opolu i gen. insp. Krzysztof Gajewski – Komendant Główny Policji.
Uroczystości te nie mogły odbyć się bez obecności policjantek, którym konferencja była poświęcona. Licznie do Sali Kolumnowej Sejmu RP przybyły policjantki, które na co dzień pełnią służbę w różnych miastach Polski. Garnizon śląski reprezentowany był przez policjantki z Katowic Gliwic, Mysłowic, Rudy Śląskiej i z Zawiercia.
Coraz więcej kobiet zakłada policyjny mundur i ślubuje stać na straży prawa. Według stanu na dzień 1 czerwca 2015 r., 14932 policjantki pełnią służbę w naszej formacji . Najwięcej kobiet pełni służbę w garnizonie śląskim (3735 policjantek), garnizonie stołecznym (3200 policjantek) i garnizonie dolnośląskim (3177 policjantek).
Pojawienie się kobiet w polskiej policji to efekt rozkazu podpisanego przez komendanta Głównego Policji Państwowej w 1925 roku i jednocześnie efekt starań polskiego komitetu walki z handlem żywym towarem. Na pierwszy kurs dla kobiet w Policji Państwowej zapisało się 30 pań. Policjantką mogła zostać wyłącznie panna albo bezdzietna wdowa w wieku 25 - 45 lat, która zobowiązała się nie wychodzić za mąż przez 10 lat od chwili podjęcia służby.