Wiadomości

Bezpieczne Bogucice. Spotkanie policjatów z mieszkańcami

Data publikacji 07.03.2014

Razem bezpiecznie, razem o bezpieczeństwie, razem o przyszłości. Wczoraj w Gimnazjum nr 10 im. Jerzego Kukuczki, policjanci z Katowic, funkcjonariusze Straży Miejskiej, pracownicy Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej oraz przedstawiciele Uniwersytetu Śląskiego rozmawiali o bezpieczeństwie z mieszkańcami Bogucic. Gośćmi specjalnymi byli Pierwszy Zastępca Śląskiego Komendanta Wojewódzkiego Policji mł. insp.Zbigniew KLIMUS oraz Zastępca Komendanta Głównego Straży Pożarnej nadbryg. Jerzy Skulich

Podczas debaty komendant komisariatu przy ulicy Iłłakowiczówny podispektor Jarosław Łydka przedstawił prezentację dotyczącą rejonu działania komisariatu, struktury organizacyjnej, przestępczości oraz skuteczności i efektów działania policjantów. Omówił również zdefiniowane przez policjantów problemy mieszkańców Bogucic: chuligańskie wybryki młodzieży i osób nietrzeźwych, zbyt małą, zdaniem mieszkańców, liczbę patroli prewencyjnych i, z uwagi na trudą systuację ekonomiczną wielu mieszkańców, tzw. społeczne przyzwolenie na drobną przestępczość - co związane jest z nieinformowaniem policji o takich przypadkach łamania prawa. 
Swoją pracę na terenie osiedla omówili także przedstawiciele MOPS oraz Straży Miejskiej. Po prezentacjach debata przyjęła formę wymiany informacji i spostrzeżeń, a w następnej kolejności swobodnej dyskusji.
Mieszkańcy wyrazili swój niepokój związany z działalnością nocnych sklepów z alkoholem w rejonie ulicy Katowickiej i Markiefki, zachowaniem w różnych miejscach dzielnicy osób będących pod wpływem alkoholu, młodzieżą przebywającą  w zbyt mało oświetlonym nocą parku, ścigającymi się ulicą Bohaterów Monte Cassino motocyklistami, zbyt małą liczbą miejsc do parkowania samochodów i niszczeniem przez parkujące auta trawników oraz pustostanem przy ulicy Ludwika. Były głosy informujące nas, że osiedla w Bogucicach są bezpieczne, były również takie, które temu zaprzeczały oraz uwagi dotyczące bezpośrednich kontaktów na linii policjant-mieszkaniec.
Usłyszeliśmy również słowa pochwały. Ksiądz presbiter Jerzy Rogaczewski podziękował policjantom za szybkie interwencje związane z chuligańskim wybrykami podczas nabożeństw w kościele protestanckim przy ulicy Wrocławskiej, a Pan Włodzimierz Zarodkiewicz - mieszkaniec Koszutki i już stały gość naszych spotkań - za skuteczne działania związane z poprawą oświetlenia w rejonie rynku, ulicy Sokolskiej i Oblatów - co, jego zdaniem, ma znaczący wpływ na poprawę bezpieczeństwa.
Komendant komisariatu II podispektor Jarosław Łydka oraz Naczelnik Wydziału Prewencji katowickiej komendy komisarz Tomasz Kępa zapewnili mieszkańców, że zgłoszonymi problemami niezwłocznie zajmą się podlegli im policjanci.
Po raz pierwszy o swojej pracy opowiedzieli strażacy. Gościem specjalnym naszego spotkania, obok Pierwszego Zastępcy Śląskiego Komendanta Wojewódzkiego młodszego inspektora Zbigniewa Klimusa, był Zastępca Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej nadbrygadier Jerzy Skulich.
Zawiedli jednak mieszkańcy, których na spotkaniu było zaledwie kilkunastu. Ale pomimo tego warto je organizować. Dla nas policjantów liczy się każdy głos i każda informacja, które w przyszłości mogą przełożyć się na poprawę bezpieczeństwa.
Liczymy, że na kolejnej debacie, która odbędzie się 20 marca  o 17.00 w Zespole Szkół Integracyjnych nr 1 na katowikim osiedlu Tysiąclecia przy ulicy Krzywoustego 9, będzie zdecydowanie większa frekfencja.  Przyjdź, zabierz głos, proponuj i decyduj. Bezpieczeństwo, to nasza wspólna sprawa. Serdecznie zapraszamy!

Inicjatorką przedsięwzięcia jest prof. zw. dr hab. Jadwiga Stawnicka.  Wspólnie z Komendą Miejską Policji oraz Urzędem Miejskim chce wsłuchać się w głosy mieszkańców, poznać ich problemy. Celem  projektu jest zdiagnozowanie potrzeb społecznych w poszczególnych dzielnicach Katowic, wspieranie aktywności obywateli, potrzeb i oczekiwań społeczeństwa w zakresie poprawy bezpieczeństwa, a także wykorzystanie wiedzy obywateli na poziomie lokalnym. Bezpieczeństwo naszych dzieci w szkole, zakłócenia porządku publicznego, potrzeba zmian w dzielnicy np. w zakresie zmiany organizacji ruchu na skrzyżowaniach, propozycje współpracy lokalnych społeczności z innymi podmiotami w kwestii zachowania porządku i bezpieczeństwa publicznego – to tyko niektóre z kwestii, które są poruszane na debatach.

Pobierz plik (format mp4 - rozmiar 27.43 MB)

Powrót na górę strony