KMP Siemianowice Śląskie: 45 dni kampanii - Nie reagujesz - akceptujesz! - Policja Śląska

Nie reagujesz - akceptujesz!

KMP Siemianowice Śląskie: 45 dni kampanii

W ciągu 45 dni trwania kampanii „Nie reagujesz – akceptujesz” mieszkańcy Siemianowic zaprezentowali w kilku sytuacjach zdecydowany i szybki odzew, który pozwolił na zatrzymanie sprawców w trakcie lub bezpośrednio po popełnieniu czynu...

W ciągu 45 dni trwania kampanii „Nie reagujesz – akceptujesz” mieszkańcy Siemianowic zaprezentowali w kilku sytuacjach zdecydowany i szybki odzew, który pozwolił na zatrzymanie sprawców w trakcie lub bezpośrednio po popełnieniu czynu. Oczywiście tych kilka wzorowych postaw, to zaledwie „kropla w morzu potrzeb”, niemniej jednak już dzisiaj, po 45 dniach kampanii, można powiedzieć, że siemianowiczanie „Reagują – nie akceptują”. Oby tak dalej!

 

Najwyższa pora zdać sobie sprawę z tego, iż brak reakcji społeczności na zagrożenia czy naruszenia prawa występujące w ich otoczeniu, „rozzuchwalają” sprawców. Warto zatem wziąć przykład z małej bawarskiej miejscowości Unterhaching. Na jej terenie 95% zatrzymań sprawców na gorącym uczynku nie jest skutkiem tego, że policja jest liczna,świetnie wyposażona i zorganizowana. To wynik sygnałów od obywateli. Niestety w województwie śląskim wskaźnik ten wynosi zaledwie 35%.*

 

W ciągu 45 dni trwania kampanii „Nie reagujesz – akceptujesz” mieszkańcy Siemianowic Śląskich w kilku przypadkach wykazali się wzorową postawą, która pozwoliła na zatrzymanie sprawcy w trakcie lub bezpośrednio po popełnieniu czynu, powodując tym samym, że ów sprawca poniósł przewidziane prawem konsekwencje. Oczywiście tych kilka wzorowych postaw, to zaledwie „kropla w morzu potrzeb”, nie mniej jednak już dzisiaj, po 45 dniach kampanii, można powiedzieć, że siemianowiczanie „Reagują – nie akceptują”. Pierwsze efekty kampanii dały o sobie znać 4 dni po jej rozpoczęciu. Wtedy policjanci z „patrolówki” zatrzymali 34 – letniego katowiczanina, który wyładował agresję, uderzając telefonem komórkowym w przypadkowy samochód. Zatrzymanie tego sprawcy było możliwe dzięki szybkiej reakcji przechodniów i właściciela pojazdu, który natychmiast powiadomili policję o zdarzeniu. Wspólnym sukcesem policjantów oraz świadka zdarzenia było zatrzymanie czterech rozbojarzy. Trzech z nich „wpadło” w ręce mundurowych kilkanaście minut po tym jak pobili i okradli 63 – letniego siemianowiczanina. Niewątpliwie przyczynił się do tego świadek zdarzenia, który wykazał się nie tylko czujnością, ale i spostrzegawczością, precyzyjnie podając rysopisy sprawców.Na uwagę zasługuje także kierowca, dzięki któremu policjanci zatrzymali nietrzeźwego kierowcę. Mężczyzna nie tylko powiadomił policjantów o swoich podejrzeniach co do stanu trzeźwości zatrzymanego, ale na bieżąco informował oficera dyżurnego o tym, gdzie przemieszcza się amator jazdy „na podwójnym gazie”. Warto w tym miejscu podkreślić i uświadomić, że przekazana przez niego informacja nie tylko pozwoliła szybko podjąć interwencję ale prawdopodobnie zapobiegła drogowej tragedii. Nie sposób nie wspomnieć, o ostatnim zdarzeniu, które odnotowali siemianowiccy policjanci. Jak się okazało, kampania nabrała nowego wymiaru, jakim stało się ratowanie ludzkiego życia. Dzięki informacji od jednego z mieszkańców naszego miasta udało się uratować 42-letniego samobójcę.

 

Żadna Policja świata, nie jest w stanie działać samodzielnie, bez wsparcia społeczeństwa. Nieustannie liczmy na Państwa pomoc i dziękujemy za każdą informację, która może wpłynąć pozytywnie na bezpieczeństwo w Siemianowicach Śląskich.