Wiadomości

Skuteczni w walce z mafią śmieciową

Data publikacji 09.03.2020

Policjanci z Wydziału do Walki z Przestępczością Gospodarczą KWP Katowice ustalili i zatrzymali kolejne trzy osoby zamieszane w proceder nielegalnego składowania niebezpiecznych odpadów na terenie Śląska i innych województw. Śledczy, którzy od prawie dwóch lat rozpracowywali zorganizowaną grupę przestępczą, ustalili i zatrzymali kolejnych jej członków. Mężczyźni wpadli w ręce stróżów prawa w różnych miejscach na terenie południowej i centralnej Polski. Zatrzymani usłyszeli już zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej. Utylizacja ponad 2 tys. ton odpadów stwarzających zagrożenie dla życia i zdrowia ludzi oraz środowiska może kosztować nawet kilka mln złotych.

Śledczy z Wydziału do Walki z Przestępczością Gospodarczą nad sprawą zorganizowanej grupy przestępczej, która na terenie Śląska oraz innych województw nielegalnie składowała niebezpieczne odpady, pracowali od maja 2018 roku. Dotychczas w sprawie zatrzymano już 25 osób wchodzących w skład grupy przestępczej, z czego wobec 19 podejrzanych doprowadzonych do Prokuratury Regionalnej zastosowano środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania. Pozostali podejrzani zostali objęci policyjnymi dozorami oraz poręczeniami majatkowymi.

Kolejni zatrzymani w miniony wtorek to 63-letni mieszkaniec Mikołowa, 41-letni mieszkaniec Siemianowic Ślaskich i 38-letni rybniczanin. Mężczyźni w rece stróżów prawa wpadli na terenie województwa śląskiego oraz łódzkiego. Jak ustalili śledczy, kolejni podejrzani wchodzili w skład rozpracowanej, zorganizowanej grupy przestępczej, która w wynajmowanych halach magazynowych na terenie Zawiercia, Częstochowy oraz miejscowości Rudnik Wielki składowała wbrew przepisom płynne odpady niebezpieczne. Odpady w ilości przeszło 2000 ton przechowywane były w 1000-litrowych zbiornikach tzw. mauzerach oraz w 200-litrowych beczkach.

Podejrzani zostali doprowadzeni do Prokuratury Regionalnej w Katowicach, gdzie usłyszeli zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej oraz składowania i porzucenia odpadów wbrew przepisom. Wobec 38-letniego mieszkańca Rybnika sąd zastosował środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres 3 miesięcy. Pozostali mężczyźni zostali objęci policyjnymi dozorami i poręczeniami majątkowymi w kwotach od 5 000 do10 000 złotych.

  • Kajdanki na rękach osoby zatrzymanej.
  • Policjanci prowadzą zatrzymanego.
  • Policjanci prowadzą zatrzymanego.
  • Policjanci prowadzą zatrzymanego.
  • Policjanci prowadzą osobę zatrzymaną i wchodzą z nią do budynku komendy.
  • Policjant odpina kajdanki zatrzymanemu - zbliżenie na dłonie.
Powrót na górę strony