Dajmy się zauważyć! - Bezpieczeństwo pieszych 2017 - Policja Śląska

Bezpieczeństwo pieszych 2017

Dajmy się zauważyć!

Okres jesienno-zimowy i towarzyszące mu zmienne warunki atmosferyczne, często mają wpływ na powstawanie zagrożeń w komunikacji drogowej. Widoczność na drodze to czynnik, który decyduje o wywołaniu zagrożenia. Niewłączenie świateł mijania podczas jazdy to jednak nie jedyne wykroczenie, za które kierowca może zostać ukarany mandatem. Śląscy policjanci przypominają, że zmotoryzowani uczestnicy ruchu powinni liczyć się z dotkliwymi grzywnami również za nieprawidłowe oświetlenie swoich pojazdów.

Śląska drogówka przypomina, iż zgodnie z art. 51 ust 2 ustawy prawo o ruchu drogowym: 

  • Kierujący pojazdem jest obowiązany używać świateł mijania podczas jazdy w warunkach normalnej przejrzystości powietrza.
  • W czasie od świtu do zmierzchu w warunkach normalnej przejrzystości powietrza, zamiast świateł mijania, kierujący pojazdem może używać świateł do jazdy dziennej.

Ważna kwestią jest to, by właściwie zachowania na drodze, w spójności z rzeczywistością i przepisami, były bezpieczne dla uczestników ruchu drogowego. Często, przy intensywnych opadach deszczu, bądź innych czynnikach atmosferycznych, ograniczających widoczność w ciągu dnia, należy włączyć światła mijania, a nie jechać na światłych do jazdy dziennej. Te ostatnie nie zawsze mają bowiem swoje odzwierciedlenie z tyłu samochodu, co niejednokrotnie sprawia, że stajemy się po prostu niewidoczni dla kierowców jadących za nami. 

Apelujemy o rozsadek oraz wyobraźnię. Dajmy się zauważyć!