Wizyta policjantów na Uniwerystecie Trzeciego Wieku - Bezpieczeństwo pieszych 2018 - Policja Śląska

Bezpieczeństwo pieszych 2018

Wizyta policjantów na Uniwerystecie Trzeciego Wieku

Data publikacji 13.04.2018

Policjanci z Częstochowy i Katowic z myślą o bezpieczeństwie seniorów spotkali się z słuchaczami Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Akademii J. Długosza aby porozmawiać i uchronić ich przed niebezpieczeństwami nie tylko na ulicy.

Wczoraj policjanci z częstochowskiej komendy st.asp. Marcin Machnik i st.sierż. Beata Witos, a także podkom. Marzena Szwed z Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach spotkali się z słuchaczami Uniwersytety Trzeciego Wieku w Akademii Jana Długosza w Częstochowie. Spotkanie poświecone było bezpieczeństwu seniorów w ruchu drogowym, a także zagrożeniach związanych z oszustwami. W spotkaniu uczestniczyło około 250 najstarszych mieszkańców Częstochowy i powiatu.

Podkom. Marzena Szwed omówiła dane z wypadków drogowych z udziałem seniorów oraz przedstawiła prezentację o przyczynach tych wypadków, natomiast st.sierż. Beata Witos poinformowała jak prawidłowo poruszać sie po drodze, na co należy zwracać uwagę i jak zachowywać się, aby uniknąć niebezpiecznych zdarzeń. Dzięki rozmowie seniorzy uczyli się, kiedy stosować elementy odblaskowe, jak sprawność psychofizyczna wpływa na percepcję i możliwość kierowania pojazdem oraz jak bezpiecznie uczestniczyć w ruchu drogowym jako rowerzysta, kierowca i pieszy. Nie zabrakło też porad, jak na bezpieczeństwo w ruchu drogowym wpływają zmiany biologiczne i mentalne postępujące z wiekiem. st.asp. Marcin Machnik przedstawił zagrożenia na jakie narażone są osoby starsze. Szczególną uwagę zwrócił na zachowanie czujności podczas prowadzenia rozmów telefonicznych. Wszystko po to, aby nie stać się ofiarą oszustw dokonywanych metodą na tzw. wnuczka, pracownika administracji, policjanta czy też dotyczących zawierania szybkich umów z osobami, bądź firmami o niewiadomym pochodzeniu. Policjant przypomniał także o tym, jak właściwie zabezpieczyć swoje mieszkanie i jak ustrzec się przed kieszonkowcami w środkach komunikacji miejskiej czy zatłoczonych targowiskach.

Podczas spotkania seniorzy mogli również sprawdzić jak na alkogoglach widać świat oczami kogoś pod wpływem alkoholu. Policjanci chętnie odpowiadali na zadawane pytania dotyczące bezoieczeństwa seniorów.