Na przejściach uważać muszą wszyscy - 2014 - rok pieszego - Policja Śląska

2014 - rok pieszego

Na przejściach uważać muszą wszyscy

W 2014 roku na śląskich drogach zginęło 110 pieszych. To aż 43% ogółu zabitych w wypadkach drogowych. W 33 przypadkach piesi zginęli na oznakowanych przejściach.

W sobotę w Częstochowie doszło do tragicznego wypadku, w którym na oznakowanym przejściu dla pieszych zginęły dwie kobiety. Kierowcą samochodu, który je potrącił, okazał się 19-latek, który prawo jazdy miał zaledwie od kilku miesięcy.

Apelujemy w sposób szczególny do pieszych, jako najmniej chronionych uczestników ruchu drogowego, o rozsądek i rozwagę. Oznakowane przejście to miejsce, gdzie zarówno na pieszym, jak i kierującym spoczywają szczególne prawa i obowiązki. Przy ich właściwym respektowaniu, można uniknąć wielu ludzkich tragedii. Przypominamy o bezwzględnej konieczności obserwowania przez kierowcę tego, co dzieje się przed nim, a pieszemu o obserwowaniu innych uczestników ruchu drogowego i ich zachowań. Pamiętajmy, że nawet przed przejściem dla pieszych żaden samochód nie zatrzyma się w miejscu. Wszyscy musimy dać sobie wzajemnie szansę na uniknięcie wypadku.