Aktualności

Pawłowickie spotkania w ramach kampanii „Moje bezpieczne (?) dziecko“

Data publikacji 25.04.2018

Z zaproszenia na wczorajsze szkolenie „Moje bezpieczne (?) dziecko“ skorzystało ponad 160 osób. Nauczyciele, pedagodzy, kuratorzy, policjanci i inni specjaliści pracujący na co dzień z dziećmi spotkali się w Centrum Kultury w Pawłowicach. Wykłady poprowadzili psycholodzy z ośrodka metodyczno-edukacyjnego oraz profilaktyk z Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach.

Wykłady odbyły się w ramach kampanii „Moje bezpieczne (?) dziecko“. Wczorajsze szkolenie było kolejnym, które zostało zorganizowane przez konsultantów katowickiego ośrodka Metisu i policyjnych specjalistów zajmujących się zwalczaniem przestępczości seksualnej z udziałem nieletnich. Czterogodzinne zajęcia zostały poświęcone przede wszystkim zagadnieniom bezpieczeństwa dziecka w kontaktach z dorosłymi. Omówiono przykłady wykorzystywania seksualnego małoletnich ofiar przez dorosłych, symptomy wskazujące na wystąpienie tego problemu, metody mogące posłużyć nauczycielom w nawiązaniu lepszego kontaktu podczas rozmowy z dziećmi i ich rodzicami oraz obowiązujące procedury w przypadku stwierdzenia takich przypadków wśród podopiecznych w szkołach i przedszkolach. Po tak dogłębnej charakterystyce problemu wykorzystania seksualnego dzieci, uczestnicy spotkania nie mają już wątpliwości po czym poznać, że coś zagraża dziecku, jak się zachować, gdy zauważymy, że stała się mu krzywda, gdzie szukać pomocy i co zrobić, żeby dziecko było bezpieczne.

Adresatami pawłowickich wykładów byli nauczyciele, wychowawcy, kuratorzy, pedagodzy i policyjni profilaktycy z powiatów: pszczyńskiego, cieszyńskiego, bielskiego i żywieckiego. Na sali zebrało się przeszło 160 osób pracujących na co dzień z dziećmi w wieku przedszkolnym, wczesnoszkolnym i klas gimnazjalnych. Kampania, w ramach której odbyło się spotkanie, zakłada mobilizację środowisk skupionych m.in. wokół edukacji, zdrowia oraz pomocy społecznej do większego wyczulenia na problem wykorzystania seksualnego dzieci. Twórcy kampanii są bowiem przekonani, że tylko fachowa wiedza i praktyczne porady mogą stać się motywacją do pochylenia się dorosłych nad problemem bezpieczeństwa dzieci.