Konferencja „Moje bezpieczne(?) Dziecko” w Żywcu - Aktualności - Policja Śląska

Aktualności

Konferencja „Moje bezpieczne(?) Dziecko” w Żywcu

Data publikacji 01.12.2017

Wczoraj w Żywcu odbyła się konferencja poświęcona problematyce wykorzystywania seksualnego dzieci. Spotkanie było częścią kampanii prowadzonej pod nazwą „Moje bezpieczne(?) Dziecko”, której inicjatorami jest śląska policja i ośrodek Metis. Policyjni profilaktycy, a także pedagodzy i nauczyciele wysłuchali cennych wskazówek jak rozpoznać zagrożenia i chronić dzieci przed czynami pedofilskimi.

Konferencja odbyła się w Klubie Środowiskowym Miejskiego Centrum Kultury „Papiernik” w Żywcu. Zorganizowana została przez Komendanta Wojewódzkiego Policji w Katowicach oraz Dyrektora Regionalnego Ośrodka Metodyczno – Edukacyjnego Metis w Katowicach. Jest to część kampanii społecznej „Moje Bezpieczne(?) Dziecko”, która porusza problemy wykorzystywania seksualnego dzieci, pornografii dziecięcej i handlu organami.

W konferencji uczestniczyli nauczyciele z przedszkoli oraz najmłodszych klas szkół podstawowych, wychowawcy i pedagodzy z Żywca i powiatu. Uczestnicy spotkania zostali zapoznani z problematyką bezpieczeństwa dzieci w kontekście wykorzystania seksualnego. Psycholog, nauczyciel-konsultant ROM-E Metis w Katowicach Aleksandra Kruszyńska zaprezentowała podstawowe cele kampanii. Są nimi m.in. podnoszenie świadomości związanej z problematyką bezpieczeństwa dzieci, w szczególności w obszarze wykorzystania seksualnego. Następnie poruszyła problematykę związaną z genezą pedofilii i mechanizmami tego zaburzenia. Przedstawiony został profil pedofila, a także czynniki zagrażające bezpieczeństwu dziecka. Zaprezentowano też istotę, objawy i skutki wykorzystywania seksualnego dziecka.

Po przerwie st.sierż. Adam Basoń z Wydziału Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach omówił aspekty prawne obrazujące skalę zjawiska, karalność oraz rozpoznawanie wykorzystania i podejmowanie działań wpływających na poprawę bezpieczeństwa najmłodszych.

Fachowa wiedza i praktyczne porady przekazywane uczestnikom szkolenia powinny zmotywować do pochylenia się nad problemem. Uczenie dziecka bezpiecznych zachowań może ochronić je przed atakiem ze strony dorosłego, a nawet uratować mu życie. Wszyscy uczestnicy po szkoleniu „Moje bezpieczne(?) Dziecko” otrzymali zaświadczenia o jego ukończeniu.

  • policjanci na konferencji
  • policjanci na konferencji
  • zdjęcie slajdu
  • policjanci na konferencji
  • policjanci na konferencji
  • zdjęcie slajdu
  • policjanci na konferencji
  • policjanci na kongferencji
Ładowanie odtwarzacza...