Koncert policyjnej orkiestry w Tychach

W piątek Orkiestra Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach wystąpiła w gościnnych progach Sali Koncertowej Spółdzielczego Domu Kultury „Tęcza” w Tychach. Koncert został przygotowany z myślą o mieszkańcach miasta, dlatego też muzycy dobrali różnorodny repertuar. Można było usłyszeć zarówno utwory instrumentalne, z udziałem solistów instrumentalistów, jak też utwory wokalne. Zaprezentowano muzykę rozrywkową i filmową, ale w repertuarze przygotowano trzy marsze, we wspaniałej, ciekawej aranżacji.

Po wprowadzeniu do koncertu fragmentem utworu „Cronus”, który znany jest z czołówki „Magazynu kryminalnego 997” emitowanego przez Telewizję Polską, wszystkich uczestników koncertu przywitał gospodarz Pan Piotr Polis – Prezes Zarządu Tyskiej Spółdzielni Mieszkaniowej „Oskard”. Zaproszenie na koncert przyjęli m. in. Pani Daria Szczepańska – Zastępca Prezydenta Miasta Tychy, Pani Teresa Bracka – Prezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia „Rodzina Policyjna 1939 r.”, Pani Ilona Słomian – Prezes Społecznego Stowarzyszenia Hospicjum im. św. Kaliksta, Pan profesor Marek Szczepański – znany i ceniony socjolog, honorowy obywatel miasta Tychy, Pan dr Andrzej Krzystyniak – pełnomocnik ds. współpracy ze środowiskiem kombatanckim Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego, podinsp. w stanie spoczynku Pan Anzelm Siwiec, tyszanin, jeden z kapelmistrzów naszej mundurowej Orkiestry.

Po uroczystości przywitania prowadzący koncert nadkom. Wojciech Lewandowski zadedykował wspaniały marsz „Cały Twój Ojczyzno” – szczególnej tyszance – Pani Annie Janisz, która jest córką przedwojennego policjanta – oficera Policji Państwowej II Rzeczpospolitej. Konferansjer przedstawił wszystkim postać podinspektora Aleksandra Janisza, urodzonego we Lwowie w 1896 roku, żołnierza Legionów Polskich, w okresie I Wojny Światowej oraz uczestnika obrony Lwowa i wojny polsko – bolszewickiej. Następnie po nieprzerwanej służbie w Wojsku Polskim przeniesionego z dniem 1 lipca 1936 roku w szeregi Policji Państwowej. Prowadzący przedstawił wszystkim służbę w Policji podinsp. Aleksandra Janisza, który objął dowództwo kompani w Szkole Policji w Mostach Wielkich, a następnie do wybuchu II Wojny Światowej był Komendantem Powiatowym Policji w Chojnicach. Po agresji Związku Sowieckiego na Polskę znalazł się on w niewoli, w specjalnym obozie NKWD w Ostaszkowie, a wiosną 1940 roku został zamordowany w katowniach NKWD w Kalininie. Prochy podinspektora Aleksandra Janisza spoczywają na Polskim Cmentarzu Wojennym w Miednoje.

W trakcie dalszej części koncertu Orkiestra wykonała też takie standardy jak „My way”, „Sumertime”, czy „What a wonderful world”. Natomiast w części wokalnej królowały piosenki polskie jak „Moje serce to jest muzyk”, „Zacznij od Bacha”, „Jesteś lekiem na całe zło”, „Czterdziestolatek”, czy „Zawsze gdzieś czeka ktoś”, które wykonali świetni wokaliści Justyna Hubczyk oraz Janek Greń.

Występ Orkiestry Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach zakończył się owacjami i brawami na stojąco. Publiczność długo oklaskiwała policyjnych muzyków, którzy zrewanżowali się jej dwukrotnym bisem, dopełniając w ten sposób przyjemny, zimowy i wyjątkowy – ze względu na koncert – wieczór.

Bezpośrednio po koncercie wszyscy uczestnicy zostali zaproszeni do zwiedzenia wystawy „Potrzeba tworzenia”, w której prezentują swoje prace przedstawiciele środowiska policyjnego, zarówno czynni funkcjonariusze, jak i w stanie spoczynku oraz pracownicy cywilni. Po galerii oprowadził wszystkich gości znany z przepięknych grafik oraz malarstwa sztalugowego, komisarz wielu plenerów, wystaw, tyski animator kultury podinsp. Krzysztof Szala, który na co dzień pełni służbę w Wydziale Prezydialnym KWP w Katowicach. Mieszkańcy, którzy odwiedzili galerię mogli liczyć na wspaniałe i ciekawe historie o twórcach i ich pracach, prezentowanych na wystawie. Prace – malarstwo i rzeźba – zostały stworzone na plenerze – wiosną 2013 roku – w Ośrodku Wczasowym OW „Krokus”, który jest administrowany przez Zarząd Wojewódzki NSZZ Policjantów KWP w Szczecinie.

Należy dodać, że obydwie imprezy - zarówno koncert policyjnej Orkiestry, jak i wystawa „Potrzeba tworzenia” - mogły odbyć się w Spółdzielczym Domu Kultury „Tęcza” dzięki osobistym staraniom i zaproszeniu wystosowanym przez Panią Barbarę Konieczną Kierownik Działu Społeczno – Kulturalnego TSM „Oskard”. Dlatego też prowadzący w trakcie koncertu zadedykował Pani Barbarze melodię z utworu „What a wonderful world”, który był wykonywany przez Louisa Armstronga, a opiewa piękno codziennego życia.

Powrót na górę strony