Bezpieczeństwo na stokach - Fundusze pomocowe - Policja Śląska

Fundusze pomocowe

Bezpieczeństwo na stokach

Coriere Alpi
Cortina, sobota 7 marca 2009 r.
Z Polski do Szkoły Alpejskiej Policji.
Przetransponowano włoską Ustawę 363 z 31 12 2003 r.
O zasadach bezpieczeństwa uprawiania sportów zimowych na stokach i terenach narciarskich ......

 

 

 

Coriere Alpi

Cortina, sobota 7 marca 2009 r.

 

Z Polski do Szkoły Alpejskiej Policji.

 

Przetransponowano włoską Ustawę 363 z 31 12 2003 r.

 

 

O zasadach bezpieczeństwa uprawiania sportów zimowych na stokach i terenach narciarskich

 

Dzięki współpracy takich organów udało się wypracować w Polsce, jako w pierwszym państwie z byłego bloku sowieckich satelitów, propozycję kompleksowego uregulowania tematyki uprawiania narciarstwa wzorem uregulowań włoskich.

 

W środę 4 marca br. grupa polskich oficerów przebywała w Cortina d’Ampezzo goszcząc na zboczach narciarskich masywu górskiego Tofana. Gestorem tamtejszych wyciągów jest spółka ISTA.

Uczestnikami szkolenia na terenie Cortina d’Ampezzo byli m.in. generał Dariusz Biel z Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach. Grupa wspierana była przez tłumacza kom. Dariusza Wójciaka, a całością dowodził opiekun polskich policjantów na terenie Włoch wykładowca - instruktor Sandro Ganz z Centrum Wyszkolenia Alpejskiego Policji z Moeny.

„Uczymy się waszych metod” - mówi generał Biel.

Z Polski do szkoły Policji na stoki narciarskie. Przez dwa tygodnie grupa polskich policjantów gościła w Centrum Wyszkolenia Alpejskiego Policji w Moenie szkoląc się w zakresie systemu pełnienia służby w górach, kontroli oraz technik ratowniczych. Przedsięwzięcie finansowane było dzięki funduszom Komisji Europejskiej z Programu Leonardo Da Vinci. Wizyta odbywa się po raz trzeci.

 

- Na terenie Polski służba pełniona jest przez policjantów od 2003 r. Kurs, w którym biorą udział policjanci z Polski polega na zapoznaniu się z zakresem zadań i zdobyciu wiedzy o działaniach kontrolnych podejmowanych przez tutejszą Policję na stokach narciarskich. Wiemy ponadto, że duża reprezentacja naszych rodaków przybywa na wyciągi w Dolomitach. Dla nas ważne jest również to, by nasi narciarze mieli świadomość, że tego samego będą mogli spodziewać się w naszym kraju - wyjaśnia generał Biel.

 

Uregulowania wynikające z włoskiej Ustawy 363 - O zasadach bezpieczeństwa podczas uprawiania sportów zimowych na stokach i terenach narciarskich - okazały się rozwiązaniem legislacyjnym, na tyle dobrym, że stały się wzorem dla projektu analogicznych systemowych uregulowań tych zagadnień na terenie Polski w 2007 r.

 

 

 

Czy Polacy sa niezdyscyplinowani?

Pytanie dotyczące domniemania o prezentowanym powszechnie braku dyscypliny polskich narciarzy przybywających na trasy w Dolomitach.

Sandro Ganz instruktor ze Szkoły w Moenie wyjaśnia, że nie ma danych mówiących o tym, że przedstawiciele jednego kraju są bardziej narażeni na wypadki niż pozostali.

- Dotyczy to informacji zbieranych przez naszych policjantów. Tym samym nie można mówić, że niektórzy z narciarzy sa bardziej niebezpieczni od innych. W 90 % zdarzeń to wypadki ponoszone z własnej winy. 10 % zdarzeń to wypadki z udziałem osób trzecich.

- Prawdą jest, że na stokach obserwujemy zachowania karygodne - komentuje generał Biel
- można jednak skutecznie na to reagować, jak też temu zapobiegać prowadząc tak skuteczną kontrolę, a gdy tego potrzeba – interwencję jak to ma miejsce tutaj, we Włoszech.

 

„Eksportowe” bezpieczeństwo?

W Polsce w dalszym ciągu nie ma tradycji prowadzenia szkoleń alpejskich dla policjantów. Nie ma też ośrodka szkoleniowego, który byłby przygotowany wzorem tego działającego w Moenie. Wydaje się jednak, że zamiary kierownictwa polskiej Policji wskazują na Szkołę Policji w Katowicach, jako placówkę, która przejmie ciężar tych szkoleń bazując na dobrze przygotowanych technicznie i sprawnościowo policjantach m.in. pododdziałów antyterrorystycznych.

- Widzimy wielką wolę pozyskania jak największej wiedzy i pożytku z pobytu w naszym Centrum Wyszkolenia Alpejskiego - dodaje Ganz. - Doświadczeń jak wiemy nie brakuje. Od 1956 r., kiedy to odbyły się Mistrzostwa Olimpijskie w Cortinie d’Ampezzo Policja Państwowa pełni służbę na stokach narciarskich. (Obecnie jest to 57 stacji narciarskich, od Etny na Sycylii po północne granice państwa).

- Podczas pobytów w Polsce mieliśmy okazję odwiedzić stacje narciarskie w Krynicy, Szczyrku i Wiśle. Tamtejsze realia są podobne do warunków w jakich my działamy. Zarówno jeśli chodzi o stoki narciarskie jak również infrastrukturę - dodaje Ganz. – Kurs, którego uczestnikami są polscy policjanci zakończy się egzaminem teoretycznym i praktycznym przeprowadzonym na stoku narciarskim, w którym policjanci wykażą się swoimi umiejętnościami narciarskimi, umiejętnością jazdy z toboganem, jak też znajomością uregulowań włoskiej Ustawy 363 z 2003 r.

 

 

 

 

 

 

 

 

Tłum. D.W.