Wiadomości

Wyżywienie policjantów podczas zabezpieczenia Święta Wojska Polskiego

Data publikacji 20.08.2019

W niektórych mediach pojawiły się artykuły o rzekomo niewystarczającym wyżywieniu, przygotowanym dla policjantów zabezpieczających ubiegłotygodniowe centralne obchody Święta Wojska Polskiego w Katowicach. Informacje te miały pochodzić od policjantów, którzy przyjechali wspomóc śląskich mundurowych w tym zabezpieczeniu z innych regionów Polski. Pragniemy poinformować, że przygotowane menu spełniało wszystkie normy wartości odżywczych i energetycznych.

Funkcjonariusze sił wsparcia, biorący udział w zabezpieczeniu centralnych obchodów Święta Wojska Polskiego w Katowicach, byli zakwaterowani i żywieni w Szkole Policji w Katowicach. Dedykowane potrawy oraz menu, przygotowywane przez pracowników Sekcji Żywieniowej Szkoły Policji w Katowicach, spełniało wszystkie normy wartości odżywczych i energetycznych.

Zgodnie z §3 ust.3 pkt. 2 Decyzji nr 71/2011 Komendanta Szkoły Policji w Katowicach z dnia 17 listopada 2019 r. w sprawie zasad korzystania z odpłatnego wyżywienia w Szkole Policji, koszty wyżywienia, obowiązujące w Szkole Policji od dnia 1 kwietnia 2019 roku, kształtują się następująco:

  • śniadanie 6,68 zł +8% VAT= 7,21 zł
  • obiad 13,37 zł +8% VAT = 14,44 zł
  • kolacja 6,68 zł +8% VAT= 7,21 zł

Koszt całodziennego wyżywienia, to 28,86 zł

W dniu 15.08.2019 r. funkcjonariusze otrzymali jeden posiłek w formie tzw. „suchego prowiantu”. Przed rozpoczęciem zabezpieczenia każdy policjant miał zagwarantowane pełnowartościowe śniadanie, jak również po zakończeniu zabezpieczenia, od godziny 17.30, każdy otrzymał ciepłą kolację (m.in. bigos oraz kiełbasę na gorąco). Zgodnie z obowiązującymi przepisami, stawka dominująca za posiłek dla funkcjonariuszy z woj. śląskiego, biorących udział w tym zabezpieczeniu, wynosiła 6,64 zł, za co otrzymali oni do zjedzenia grochówkę z bułką i wodę mineralną bez ograniczeń. Kierując się dobrem funkcjonariuszy zakwaterowanych w Szkole Policji, nie zdecydowano się na wyżywienie ich na terenie miasta, gdyż koszt ich posiłku byłby obniżony o 7,80 zł - do stawki 6,64 zł - obowiązującej policjantów ze Śląska.

Warunki bytowe i żywieniowe policjantów, zarówno z naszego garnizonu, jak i wspomagających nas z innych województw podczas wielu poważnych zabezpieczeń, są bardzo istotne dla naszych służb logistycznych. Przykładem tego może być największe zabezpieczenie, z jakim zmierzyliśmy się ostatnio, czyli ubiegłoroczny Szczyt Klimatyczny.