Jednośladem bezpiecznie do celu - moto przestroga! - Wiadomości - Policja Śląska

Wiadomości

Jednośladem bezpiecznie do celu - moto przestroga!

Data publikacji 12.04.2019

W najbliższą niedzielę odbędzie się Motocyklowy Zjazd Gwieździsty. Motocykliści z całej Polski przyjadą na Jasną Górę, by wspólnie rozpocząć sezon motocyklowy. Częstochowska drogówka przygotowana jest na to wydarzenie i oprócz zabezpieczania imprezy na drodze, policjanci przeprowadzą również działania profilaktyczno - edukacyjne dla miłośników jednośladów.

14 kwietnia 2019 roku będzie można zauważyć wzmożony ruch kołowy motocykli zmierzających na Jasną Górę. Jak co roku, częstochowska drogówka zadba o to, by na drogach było bezpiecznie. Jednak każdy uczestnik ruchu drogowego musi pamiętać, że bezpieczeństwo na drodze zależy od niego samego. Dlatego już dzisiaj policja apeluje o rozwagę i ostrożność za kierownicą.

Najczęstszą przyczyną wypadków drogowych ze skutkiem  śmiertelnym jest nadmierna prędkość. Należy pamiętać, że motocyklista jest niechronionym uczestnikiem ruchu drogowego i przy dużych prędkościach zderzenie z innym pojazdem lub upadek często przypłaca życiem. Dlatego nie warto ryzykować, traktując drogi publiczne jak tor wyścigowy.

Stan nawierzchni również ma kluczowe znaczenie w kwestii bezpieczeństwa. Gdy rozpędzony motocykl wpadnie jednym kołem w wyrwę lub najedzie na rozsypany żwir czy piasek, nie trudno o tragedię. Wystarczy chwila nieuwagi, gwałtowny manewr i wywrotka na jednośladzie jest pewna. Większość motocyklistów respektuje przepisy ruchu drogowego, ale w dalszym ciągu na drogę wyjeżdżają kierowcy, których styl jazdy cechuje brawura i brak wyobraźni. Gdy dojdzie do tego chęć popisania się przed innymi, bardzo często dochodzi do nieszczęścia, bo kierujący traci panowanie nad swoim szybkim i ciężkim pojazdem.

Motocyklisto:

- respektuj przepisy obowiązujące na drodze,

- nie przekraczaj dopuszczalnej prędkości,

- nie wjeżdżaj na skrzyżowanie gdy sygnalizator nadaje sygnał czerwony,

- nie wciskaj się między pojazdy,

- nie przeceniaj swoich umiejętności kierując jednośladem,

- zadbaj o widoczność na drodze - używaj elementów odblaskowych na odzieży,

- nie wymuszaj pierwszeństwa,

- nie wyprzedzaj "na trzeciego".

- pamiętaj, że drogi publiczne to nie są tory wyścigowe,

- zawsze stosuj zasadę ograniczonego zaufania i ostrożności,

- zawsze jeździj w kasku i odpowiedniej odzieży,

- zadbaj o prawidłowe oświetlenie swojego jednośladu i jego stan techniczny.

Apelujemy do wszystkich kierujących o rozwagę i przestrzeganie przepisów. Każdy uczestnik ruchu drogowego musi mieć na względzie bezpieczeństwo swoje i innych. Pamiętajmy, że w przypadku nawet najdrobniejszej kolizji motocykla i samochodu, to motocyklista ma najmniejsze szanse na przeżycie albo wyjścia z wypadku bez obrażeń.

KU PRZESTRODZE! Film z wypadku drogowego, w którym motocyklista utracił panowanie nad pojazdem i wjechał do przydrożnego rowu, tam uderzył w betonowy przepst i w wyniku odniesionych obrażeń poniósł śmierć na miejscu.

 

 

Ładowanie odtwarzacza...