Niebezpieczne znalezisko w centrum Mikołowa - Wiadomości - Policja Śląska

Wiadomości

Niebezpieczne znalezisko w centrum Mikołowa

Data publikacji 14.03.2019

Patrol saperski z gliwickiej jednostki wojskowej przejął wczoraj odnaleziony w Mikołowie niewybuch. Ładunek od rana zabezpieczały służby - policjanci KPP z Mikołowie oraz strażacy z mikołowskiej PSP. Tym razem niebezpieczne znalezisko wykopano podczas prac ziemnych przy dworcu PKP. W związku z tym, mundurowi przypominają jak należy zachować się w przypadku odnalezienia niebezpiecznego ładunku.

Wczoraj, około godziny 8:25 dyżurny mikołowskiej komendy otrzymał zgłoszenie o znalezieniu niewybuchu w pobliżu dworca PKP w Mikołowie. Na miejsce wysłano patrole policji oraz specjalistę z zakresu rozpoznania minersko-pirotechnicznego. Okazało się, że pracownicy jednej z firm wykopali pocisk artyleryjski o kalibrze 150 mm, pochodzący prawdopodobnie z okresu II Wojny Światowej. Z uwagi na lokalizację niewybuchu, nie przeprowadzono ewakuacji osób, wstrzymany został jedynie ruch kolejowy na odcinku Katowice-Rybnik. Do czasu przyjazdu saperów, przez kilka godzin niebezpieczne znalezisko zabezpieczali policjanci z mikołowskiej komendy policji oraz strażacy PSP z Mikołowa. Tuż po godzinie 12.00 na miejsce przyjechał patrol saperski z gliwickiej jednostki wojskowej, który zabezpieczył przedmiot w celu jego neutralizacji.

W tym miejscu warto zwrócić uwagę, jak należy zachować się w przypadku ujawnienia niebezpiecznego niewybuchu lub niewypału.

Za materiały wybuchowe uważa się wszelkiego rodzaju przedmioty pochodzenia wojskowego, które ze względu na swe właściwości, grożą niebezpieczeństwem przy niewłaściwym obchodzeniu się z nimi (ruszanie, rozkręcanie rzucanie itp.). Są to w szczególności:

  • zapalniki,
  • pociski,
  • bomby lotnicze,
  • naboje artyleryjskie i karabinowe,
  • granaty,
  • miny wszelkich typów,
  • ładunki materiałów wybuchowych,
  • złom metalowy zawierający resztki materiałów wybuchowych.

Niezachowanie należytych środków bezpieczeństwa po odnalezieniu niewybuchu czy niewypału, bądź niewłaściwe postępowanie wynikające z braku świadomości o grożącym niebezpieczeństwie może doprowadzić do wielu nieszczęść, a nawet do śmierci. Miejsce znalezienia niewybuchu należy w sposób wyraźny oznaczyć, zabezpieczyć przed dostępem osób postronnych i niezwłocznie przekazać informację o znalezisku odpowiednim służbom.

Kategorycznie nie wolno znalezionych niewybuchów czy niewypałów podnosić, odkopywać, przenosić, a także wrzucać do ognia, stawów, jezior bądź rowów!


ZASADY ZGŁOSZEŃ

W przypadku znalezienia niewybuchu lub niewypału należy powiadomić :

- POLICJĘ – tel. 112

- STRAŻ POŻARNĄ tel. 998, 112

- Powiatowe Centrum Zarządzania Kryzysowego (PCZK) – tel. 112  (w Mikołowie 32 326-04-30)