Rybniccy dzielnicowi kontrolują zbiorniki wodne - Wiadomości - Policja Śląska

Wiadomości

Rybniccy dzielnicowi kontrolują zbiorniki wodne

Data publikacji 06.02.2019

Mimo, iż ferie zimowe na Śląsku dopiero przed nami, rybniccy dzielnicowi już teraz kontrolują zamarznięte zbiorniki wodne wokół Zalewu Rybnickiego. Niejednokrotnie są one miejscem zabaw dzieci i młodzieży. Szczególnie teraz, kiedy grubość lodu w wielu miejscach nie przekracza nawet kilku centymetrów, istnieje realne zagrożenie, że lód się załamie.

Za kilka dni w województwie śląskim rozpoczną się ferie zimowe. To dla dzieci i młodzieży czas odpoczynku od zajęć szkolnych, ale też zabaw na lodzie i śniegu. Niestety zdarza się, że wybierając zabawę na świeżym powietrzu, małoletni wchodzą na zamarznięte zbiorniki wodne, nieświadomi grożącego im niebezpieczeństwa.

Szczególnie teraz, kiedy grubość lodu w wielu miejscach nie przekracza nawet kilku centymetrów, istnieje zagrożenie jego załamania się i utonięcia. Dlatego rybniccy dzielnicowi w ramach działań „Bezpieczne ferie 2019”, regularnie patrolują teren wokół Zalewu Rybnickiego sprawdzając, czy nie przebywają tam dzieci bez nadzoru dorosłych, młodzież lub inne osoby, którym może zagrażać niebezpieczeństwo.

Okazuje się, że oprócz dzieci, z zamarzniętych akwenów chętnie korzystają wędkarze. Mundurowi sprawdzają warunki w jakich łowią ryby, przypominając, że lód nie ma tej samej grubości na całym zbiorniku, a poruszanie się po nim bez odpowiedniej wiedzy oraz sprzętu asekuracyjnego może zakończyć się tragicznie.

Pamiętajmy, że wchodzenie na zamarzniętą taflę wody zawsze jest ryzykowne. Pokrywa lodu ulega ciągłym zmianom, również dobowym i nigdy nie ma tej samej grubości na całym zbiorniku. Nieprzemyślane, lekkomyślne korzystanie z uroków zimy może zakończyć się tragicznie. Kontrolujmy, gdzie bawią się nasze dzieci. Uczulmy je na niebezpieczeństwo, jakie niesie ze sobą zabawa na zamarzniętych rzekach i jeziorach. Sprawdźmy czy w razie potrzeby będą umiały wezwać pomoc. Uczmy przewidywania i unikania sytuacji zagrażających życiu i zdrowiu.

Aby uniknąć wypadków w trakcie czynnego wypoczynku na śniegu i lodzie, warto stosować kilka niezbędnych rad:

  • w przypadku załamania lodu, starajmy się zachować spokój i próbujmy wzywać pomoc. Najlepiej połóżmy się płasko na wodzie, rozłóżmy szeroko ręce i starajmy się wpełznąć na lód. Należy poruszać się w kierunku brzegu, leżąc cały czas na lodzie;
  • kiedy zauważymy osobę tonącą, nie biegnijmy w jej kierunku! Pamiętajmy, że pod nami również może załamać się lód. Nie wolno też podchodzić do przerębla w postawie wyprostowanej, ponieważ zwiększamy w ten sposób punktowy nacisk na lód, który może załamać się pod ratującym. Najlepiej próbować podczołgać się do tonącego;
  • jeśli w zasięgu ręki mamy długi szalki lub grubą gałąź, spróbujmy podczołgać się na odległość rzutu i starajmy się podać poszkodowanemu drugi koniec;
  • jeżeli sami nie mamy możliwości udzielić poszkodowanemu pomocy, natychmiast poinformujmy o wypadku najbliższą jednostkę policji lub straży pożarnej.

Po wyciągnięciu osoby poszkodowanej z wody, należy okryć ją czymś ciepłym (płaszczem, kurtką) i jak najszybciej przetransportować do ogrzewanego pomieszczenia.

Ładowanie odtwarzacza...