Mogli stracić ponad milion złotych - Wiadomości - Policja Śląska

Wiadomości

Mogli stracić ponad milion złotych

Data publikacji 23.01.2019

Jaworzniccy policjanci otrzymali wczoraj osiem informacji o próbach wyłudzenia pieniędzy metodą „na tak zwany wypadek drogowy”. Tym razem jednak, dzięki skutecznym apelom policji o zachowanie ostrożności w takich sytuacjach i rozwadze mieszkańców naszego miasta nikt nie dał się nabrać oszustom.

Jaworzniccy policjanci otrzymali wczoraj osiem informacji o próbach wyłudzenia pieniędzy metodą na tzw. „wypadek drogowy”. Tym razem jednak, dzięki skutecznym apelom o zachowanie ostrożności w takich sytuacjach i rozwadze mieszkańców, nikt nie dał się nabrać oszustom.

Liczne ostrzeżenia i apele o zachowanie czujności w sytuacjach dotyczących wyłudzania pieniędzy osobom podającym się za krewnych, przynoszą pożądany efekt. Tylko wczoraj dyżurny jaworznickiej komendy przyjął zgłoszenie dotyczące próby wyłudzenia pieniędzy od ośmiu mieszkańców. Scenariusz rozmów we wszystkich ośmiu przypadkach wyglądał bardzo podobnie. Dzwoniący, podając się za synów lub wnuków twierdzili, że ulegli wypadkowi i potrzebują pieniędzy na załatwienie niezbędnych formalności. W dwóch przypadkach do rozmowy włączał się także mężczyzna, podający się za policjanta, który informował, że kwota od 200 do 330 tys. zł pozwoli uniknąć krewnemu aresztowania. Na szczęście wytypowane przez oszustów ofiary wykazały się dużą rozwagą i ostrożnością. Podejrzewając, że mogą mieć do czynienia z oszustem, skontaktowały się ze swoimi krewnymi i potwierdziły swoje przypuszczenia o próbie wyłudzenia, natychmiast powiadamiając o wszystkim policjantów. Teraz nad sprawą pracują kryminalni z Jaworzna. Przestrzegamy przed przekazywaniem pieniędzy, rzekomo przeznaczonych dla naszych najbliższych, nieznanym sobie osobom. Ostrzeżenie to kierujemy szczególnie do osób starszych i mieszkających samotnie.

Apelujemy także do członków rodzin tych osób - dzieci i wnuków. Możecie uchronić swoich najbliższych przed przestępcami. Prosimy o przekazanie ostrzeżenia. Opowiedzcie, jak działają oszuści, aby mieć pewność, że mama czy babcia będą wiedziały jak zareagować, kiedy zadzwoni do nich „daleki krewny” lub dawno niewidziany „wnuczek”.

Pamiętajmy, aby zawsze, kiedy zaistnieje taka sytuacja, o swoich podejrzeniach powiadomić policjantów. Postarajmy się przy tym zapamiętać jak najwięcej szczegółów dotyczących rozmowy.