Seniorze uważaj! - Wiadomości - Policja Śląska

Wiadomości

Seniorze uważaj!

Data publikacji 13.04.2018

Kolejny raz rusza kampania informacyjna „Seniorze uważaj!”. Jak sama nazwa mówi skierowana jest ona do osób starszych. Jej cel to ostrzeżenie seniorów przed oszustwami metodą na tzw. „wnuczka”, czy „policjanta”. Tym razem do współpracy chcemy zaprosić wszystkie apteki powiatu zawierciańskiego.

Kampania informacyjna „Seniorze uważaj!” rozpoczęła się już w zeszłym roku. Wtedy plakaty opracowane przez Komendę Powiatową Policji w Zawierciu przy współudziale Centrum Rozwoju Lokalnego, trafiły do Szpitala Powiatowego, Zakładu Leczenia Ambulatoryjnego, ale także widoczne były w autobusach Zakładu Komunikacji Miejskiej. Wszystko po to, aby seniorzy byli bezpieczni. Teraz przyszedł czas na kolejny etap. Każda apteka w powiecie zawierciańskim będzie mogła przyłączyć się do akcji. Nasze założenie, to widoczny plakat w jak największej liczbie miejsc. To umożliwi każdemu seniorowi, uświadomienie sobie powagi zagrożenia, a także przemyślenie, jaka byłaby jego reakcja, gdyby odebrał telefon od oszusta.

Zawierciańscy policjanci realizując działanie profilaktyczne adresowane do seniorów, zawsze przypominają o najważniejszych zasadach, które pozwolą uchronić się przed tym procederem. Efekty są już widoczne. Do zawierciańskich stróżów prawa docierają informacje o próbach oszustw, które na szczęście zakończyły się dla przestępców fiaskiem. Niestety zdarzają się i takie sytuacje, kiedy oszuści osiągną swój cel. Właśnie dlatego temat oszustw i zachowań pozwalających na ich ograniczenie, jest wciąż podejmowany przez mundurowych.

Pamiętajmy!!!

  • W żadnym wypadku prawdziwi policjanci nie mogą przyjmować pieniędzy, żądać ich wypłaty czy przekazania na wskazane konto. Stróże prawa również nigdy nie informują o prowadzonych przez siebie sprawach telefonicznie.
  • Historię przedstawioną przez rzekomego wnuczka, potwierdźmy przed przekazaniem pieniędzy u kogoś z rodziny.
  • Decyzje dotyczące przekazania pieniędzy, czy podpisania umów zawsze skonsultujmy z bliskimi!!!


Podejrzewając próbę oszustwa, jak najszybciej skontaktuj się z najbliższą jednostką policji tel. 112.