Ćwiczenia dowódczo - sztabowe "KRYZYS 2017” - Wiadomości - Policja Śląska

Wiadomości

Ćwiczenia dowódczo - sztabowe "KRYZYS 2017”

Data publikacji 14.11.2017

W budynku byłej łaźni górniczej przy ul. Towarowej wybuchł pożar. Ponieważ ogień mógł objąć również inne obiekty Zakładu Wsparcia Produkcji JSW S.A., zarządzono ewakuację pracowników. Na miejsce zdarzenia zostały wezwane służby ratunkowe. Spokojnie, to jednak tylko manewry. W Jastrzębiu-Zdroju odbyły się ćwiczenia z reagowania w sytuacjach kryzysowych oraz ze współdziałania służb ratowniczych i porządkowych. Przebieg wydarzeń odbył się pod patronatem Prezydenta Miasta Jastrzębie-Zdrój.

Jastrzębscy policjanci uczestniczyli w ćwiczeniach z zakresu zarządzania kryzysowego pod nazwą  „Kryzys 2017”. Ich organizatorem był Prezydent Miasta Jastrzębia-Zdroju oraz Wydział Zarządzania Kryzysowego i Spraw Obronnych Urzędu Miasta Jastrzębie-Zdrój. 

Całe przedsięwzięcie składało się z dwóch epizodów. Pierwszy scenariusz przewidywał wybuch pożaru na terenie byłej łaźni przy ul. Towarowej w Moszczenicy. Mundurowi ratowali poszkodowanych, zabezpieczali miejsce zdarzenia i pomagali przy ewakuacji pracowników sąsiedniego budynku.

W drugim etapie działań akcja przeniosła się na skrzyżowanie ul. Połomskiej z ul. Szybową, gdzie doszło do wypadku busa, samochodu osobowego oraz furgonetki zakładu karnego przewożącej osoby konwojowane. Nie obyło się bez poszkodowanych. W busie znajdowali się obcokrajowcy – prawdopodobnie nielegalni imigranci. Podczas przeładunku konwojowanych, część z nich podjęła próbę ucieczki.

Do zadań Policji należało zapewnienie bezpieczeństwa na miejscu zdarzenia, udzielenie pomocy przedmedycznej oraz zorganizowanie ruchu drogowego w pobliżu miejsca wypadku. Ponadto policjanci naszej komendy przy współudziale technika kryminalistyki przeprowadzili oględziny miejsca zdarzenia, a także ewakuowali uczestników do pobliskiej szkoły, która była przygotowana i odpowiednio wyposażona na wypadek zaistnienia sytuacji kryzysowej.

Po zakończeniu ćwiczeń w Hali Sportowej przy ul. Jana Pawła II w Jastrzębiu-Zdroju odbyło się ich podsumowanie. Przedstawiciele poszczególnych służb wyrazili swoje zadowolenie wynikające z możliwości uczestnictwa w tego typu ćwiczeniach. Dzięki profesjonalnemu przygotowaniu scenariusze ćwiczeń wyglądały bardzo realistyczni. Fachowość działania wszystkich uczestników i doskonała współpraca pomiędzy służbami dowodzi, że w służby są doskonale przygotowane, na wypadek zaistnienia sytuacji kryzysowej wymagającej ich interwencji i wsparcia.

Ładowanie odtwarzacza...