Policjanci interweniowali po zgłoszeniu obserwatora UEFA - Wiadomości - Policja Śląska

Wiadomości

Policjanci interweniowali po zgłoszeniu obserwatora UEFA

Data publikacji 04.10.2017

Śląscy policjanci zabezpieczają rokrocznie wiele imprez masowych. Zgodnie z Ustawą z dnia 20 marca 2009 r. o bezpieczeństwie imprez masowych, za utrzymanie porządku i bezpieczeństwa odpowiedzialny jest wyłącznie organizator imprezy. Policjanci interweniują, np. na terenie stadionu, na wyraźną prośbę organizatora. Podczas czerwcowego meczu w Tychach pomiędzy reprezentacjami Niemiec i Czech, w trakcie Młodzieżowych Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej Euro U-21, mundurowi interweniowali po wyraźnym zgłoszeniu obserwatora UEFA.

Interwencja dotyczyła dwóch osób, które wywiesiły swój baner na zewnętrznym ogrodzeniu stadionu bez zgody organizatora, co stanowiło wykroczenie z art. 63a§1 kw. Mundurowi poprosili o zdjęcie baneru z ogrodzenia, do czego mężczyźni zastosowali się. Dopiero ponownie rozwinięcie baneru przez jego właścicieli i brak ich reakcji na wcześniejsze pouczenia, czy zwrócenia uwagi na bezprawne działanie, doprowadziło ostatecznie do ich wylegitymowania i zabezpieczenia transparentu. Ustawa przewiduje bowiem możliwość przepadku przedmiotów osoby, która mogła popełnić czyn zabroniony. O tym decyduje oczywiście sąd, do którego skierowano materiały w tej sprawie.

W dniu meczu policjanci nie podejmowali innych działań w sprawie o podobne wykroczenia, gdyż z żadnego innego miejsca zarządzanego przez osoby prywatne czy instytucje nie otrzymano zgłoszeń o wywieszeniu czegokolwiek bez zgody właściciela. Tym samym nie było podstaw do podejmowania czynności służbowych, zarówno na terenie miasta, jak i do interwencji wewnątrz stadionu.