Uczcili pamięć pomordowanych w katowni UB - Wiadomości - Policja Śląska

Wiadomości

Uczcili pamięć pomordowanych w katowni UB

Data publikacji 12.09.2017

W minioną niedzielę 12.00 odbyły się uroczystości uczczenia Żołnierzy Wyklętych, pomordowanych w katowni UB przy ulicy Ostrogórskiej 5a w Sosnowcu. W ceremonii udział wzięli m.in. wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik, dyrektor katowickiego IPN Andrzej Sznajder i posłanka Ewa Malik. W uroczystościach uczestniczył również Komendant Miejski Policji w Sosnowcu insp. Dominik Łączyk.

W budynku przy ul. Ostrogórskiej 5a w Sosnowcu w latach 1943-1945 mieściło się więzienie niemieckie, w którym stracono m. in. grupę partyzantów z oddziału Armii Krajowej Jana Miltona „Ordona”.

W latach 1945-1953 mieściło się tutaj Więzienie Karno-Śledcze UB, gdzie wykonywane były wyroki śmierci na Żołnierzach Wyklętych.

W tym miejscu m.in. zamordowani zostali:

Janusz Filla, żołnierz AK, † 8.01.1946 r.
Bronisław Piątek, żołnierz AK, † 8.01.1946 r.
Władysław Jakubczak, żołnierz AK i NSZ, † 31.08.1946
Jan Kłos, żołnierz AK i NSZ, † 31.08.1946

W niedzielę o 12.00 odbyły się uroczystości poświęcone pamięci ofiar. Rozpoczęły one się mszą św. w Katedrze NMP w Sosnowcu. Następnie zebrani przeszli pod budynek byłego Więzienia Karno- Śledczego przy ul. Ostrogórskiej 5a, gdzie odbyła się dalsza część uroczystości. Pamięć poległych w tym miejscu uczcili m.in. wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik, dyrektor katowickiego IPN Andrzej Sznajder oraz posłanka Ewa Malik. W uroczystości wziął udział również Komendant Miejski Policji w Sosnowcu insp. Dominik Łączyk. Miasto reprezentowali: wiceprzewodniczący rady miejskiej Jacek Dudek i prezydent Arkadiusz Chęciński. Obecni byli także przedstawiciele wielu organizacji społecznych oraz liczne poczty sztandarowe. Uroczystą oprawę zapewniła asysta Kompanii Honorowej i Orkiestry Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach.