Policjanci na uroczystych obchodach Święta Wojska Polskiego - Wiadomości - Policja Śląska

Wiadomości

Policjanci na uroczystych obchodach Święta Wojska Polskiego

Data publikacji 12.08.2017

Wczoraj w Katowicach odbyły się obchody Święta Wojska Polskiego. W spotkaniu wzięli udział kombatanci, żołnierze, przedstawiciele władz wojewódzkich, władze samorządowe, przedstawiciele podmiotów związanych z historią i obronnością kraju, inne służby mundurowe oraz mieszkańcy regionu. Śląską Policję reprezentował Pierwszy Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Katowicach insp. Roman Rabsztyn.

Wczoraj o godz. 13.00 pod pomnikiem Żołnierza Polskiego na os. Paderewskiego w Katowicach odbyły się uroczystości z okazji Święta Wojska Polskiego. W wydarzeniu uczestniczył sekretarz stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości Michał Wójcik, wicewojewoda śląski Mariusz Trepka, przedstawiciele władz samorządowych, katowickiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej, kombatanci, żołnierze, inne służby mundurowe oraz mieszkańcy regionu. Śląską Policję na uroczystości reprezentował Pierwszy Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Katowicach insp. Roman Rabsztyn. Obchody rozpoczęły się odegraniem hymnu państwowego, wręczeniem aktów mianowania, odznaczeń i wyróżnień, a także apelem pamięci. Tradycyjnie obchody uczczono złożeniem kwiatów pod pomnikiem Żołnierza Polskiego. Następnie zgromadzeni mieli okazję obejrzeć defiladę wojskową oraz pokaz musztry paradnej w wykonaniu Orkiestry Wojskowej z Bytomia. Uczestnicy mogli także podziwiać wojskowe wyposażenie i uzbrojenie oraz poczęstować się wojskową grochówką. Uroczystość została zorganizowana przez Wojewódzki Sztab Wojskowy w Katowicach oraz Wojskową Komendę Uzupełnień w Katowicach.

Święto Wojska Polskiego obchodzimy 15 sierpnia. Data ta nawiązuje do stoczonej w 1920 roku zwycięskiej Bitwy Warszawskiej oraz tradycji Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej. Między 13 a 15 sierpnia 1920 roku, na przedpolach Warszawy, rozegrała się decydująca bitwa wojny polsko-bolszewickiej, nazywana później „Cudem na Wisłą”. W ocenie historyków zadecydowała ona o zachowaniu przez Polskę niepodległości i powstrzymała rozprzestrzenianie się ideologii bolszewickiej w Europie. 


 

 

  • fot. Śląski Urząd Wojewódzki w Katowicach #1
  • fot. Śląski Urząd Wojewódzki w Katowicach #2
  • fot. Śląski Urząd Wojewódzki w Katowicach #12
  • fot. Śląski Urząd Wojewódzki w Katowicach #11
  • fot. Śląski Urząd Wojewódzki w Katowicach #10
  • fot. Śląski Urząd Wojewódzki w Katowicach #9
  • fot. Śląski Urząd Wojewódzki w Katowicach #7
  • fot. Śląski Urząd Wojewódzki w Katowicach #6
  • fot. Śląski Urząd Wojewódzki w Katowicach #4