Wiadomości

Policjanci wspierają dzieci z autyzmem

Data publikacji 26.06.2017

To nie pierwszy raz, kiedy policjanci wspierają chore dzieci. Tym razem mundurowi spotkali się z wychowankami ośrodka rewalidacyjno - wychowawczego, a konkretnie z dziećmi dotkniętymi autyzmem. To nie było łatwe spotkanie dla stróżów prawa, bo kontakt z osobami autystycznymi jest utrudniony. Policjantom udało się zbudować zaufanie dzieci i przekazać im wiedzę na temat bezpieczeństwa pieszych. Po części edukacyjnej był czas na przyjemności i nagrody.

Policjanci z wodzisławskiej drogówki odwiedzili Niepubliczny Ośrodek Rewalidacyjno - Wychowawczy. Tym razem mundurowi spotkali się z dziećmi i młodzieżą dotkniętymi autyzmem. W spotkaniu ze stróżami prawa wzięło udział 13 podopiecznych ośrodka w wieku od 6 do 13 lat. O tym, że nie tak łatwo nawiązać kontakt z osobą autystyczną, wiedzą najlepiej opiekunowie. Przekonali się o tym także policjanci. Nie istnieje "typowy rodzaj" lub "typowe autystyczne dziecko", a różnice w zachowaniu dzieci są ogromne. Niektóre mają nieduże opóźnienie mowy, ale nie radzą sobie w kontaktach ze środowiskiem. Jedne nie patrzą w oczy, inne nawiązują kontakt wzrokowy. Dzieci z większym stopniem autyzmu mogą potrzebować pomocy w życiu codziennym, gdyż problemem może być przejście przez ulicę lub zrobienie zakupów.

Policjanci sprostali temu trudnemu zadaniu i przeprowadzili z wychowankami pogadankę na temat "Bezpieczeństwa na drodze pieszych uczestników ruchu". Niewątpliwie udało się to dzięki pomocy Sznupka, który był jedną z niespodzianek przygotowanych przez stróżów prawa. Policyjne maskotki są bardzo lubiane przez dzieci, przełamują bariery i ułatwiają pierwszy kontakt maluchów z policjantami. W przypadku tak wymagających podopiecznych obecność maskotki okazała się bardzo dobrym rozwiązaniem i ułatwiłam policjantom zdobycie uwagi i zaufania dzieci. Po części edukacyjnej był czas na przyjemności. Mundurowi rozdali maluchom odblaski, pokazali radiowóz i pozowali z milusińskimi do zdjęć. Uśmiech dziecka jest wyjątkowym powodem do radości i satysfakcji z wykonywanej pracy.

Powrót na górę strony