Dwoje policjantów w finale plebiscytu lokalnego tygodnika - Wiadomości - Policja Śląska

Wiadomości

Dwoje policjantów w finale plebiscytu lokalnego tygodnika

Data publikacji 14.02.2017

Mł. asp. Michalina Labusek oraz sierż. szt. Sławomir Tokarz z naszego garnizonu policji znaleźli się w finale plebiscytu tygodnika „Nowiny Gliwickie” – Człowiek Ziemi Gliwickiej. Wczoraj przedstawiliśmy sylwetkę sierżanta Tokarza, dziś parę słów o policjantce z III komisariatu, dzielnicowej, która uratowała życie dręczonej przez męża kobiecie.

Młodsza aspirant Michalina Labusek na co dzień służy w III Komisariacie Policji w Gliwicach, jest dzielnicową. To pierwsza funkcjonariuszka z Gliwic, która wygrała w ogólnopolskim plebiscycie „Policjant, który mi pomógł”. Znalazła się wśród pięciorga laureatów wybranych spośród 83 kandydatur z całego kraju.
Kandydaturę policjantki z „trójki” wskazała kobieta, która przez 30 lat była ofiarą przemocy domowej – psychicznie i fizycznie znęcał się nad nią jej małżonek. I z pewnością gehenna ta trwałaby nadal, gdyby na drodze gliwiczanki nie stanęła właśnie mł. asp. Michalina Labusek. Pokrzywdzona tak oto uzasadniła nominację dzielnicowej w plebiscycie:
„Okazała mi duże wsparcie, kiedy inni traktowali mnie jak osobę psychicznie chorą. Przekonała, że warto żyć i trzeba walczyć o swoje. Zawdzięczam jej to, że zaczęłam żyć normalnie, bez strachu przed mężem i ludźmi. Jest bardzo życzliwą i bezinteresowną osobą. Zawdzięczam jej, że żyję. Nie wiem, co by się stało ze mną, gdyby nie jej pomoc. Jestem szczęśliwa, że stanęła na drodze mojego życia.”
Zanim policjantka wdrożyła odpowiednie kroki prawne, dużo z kobietą rozmawiała. Stała się psychologiem, by umieć odpowiednio poradzić, pokierować w tej jakże delikatnej sprawie. W efekcie mąż gliwiczanki został zatrzymany, prokurator nakazał mu opuszczenie mieszkania oraz zakazał z żoną wszelkich kontaktów. Po tej prokuratorskiej decyzji, dzięki zaangażowaniu naszej dzielnicowej, ofiara odzyskała wiarę w prawo, pomoc i ludzi, uświadomiła sobie, że może żyć inaczej. Dziś sprawa jest już zakończona, mężczyzna usłyszał prawomocny wyrok skazujący w zawieszeniu, musi też płacić żonie alimenty.
Michalina Labusek w policji służy dziewięć lat. Jest prawdziwym gospodarzem swojej dzielnicy, szanowanym przez mieszkańców i docenianym przez przełożonych. Gratulacje za jej postawę składali jej prezydent RP, minister MSWiA oraz komendant główny policji.