Uwaga – nowa metoda działania oszustów! - Wiadomości - Policja Śląska

Wiadomości

Uwaga – nowa metoda działania oszustów!

Data publikacji 29.11.2016

Już nie tylko fałszywy „wnuczek”, ale przedstawiciel poczty lub kurier żądający informacji o adresie zamieszkania, a następnie fikcyjny policjant, usiłują wyłudzić od starszych osób kosztowności. Tak było dzisiaj w Bielsku-Białej, gdzie kilkoro seniorów odebrało telefony od oszustów. Dlatego po raz kolejny apelujemy o ostrożność! Oszuści wciąż oszukują starszych ludzi.

Kilkoro seniorów odebrało dzisiaj podejrzane telefony. Dzwonił przedstawiciel poczty lub kurier. Twierdził, że na paczce lub liście widnieje nieprawidłowy adres i nie można doręczyć przesyłki pod wskazane miejsce. Prosił o podanie właściwego adresu zamieszkania. Gdy tylko starsza osoba podała swój adres, po chwili ponownie dzwonił telefon. Tym razem oszust przedstawiał się za policjanta z komendy, podając swój numer służbowy. Twierdził, że poprzedni telefon był próbą wyłudzenia danych adresowych, tylko po to, aby złodzieje mogli przyjść do domu starszej osoby i ją okraść. Aby cenne przedmioty nie padły łupem rabusiów, prosił starsze osoby, by zgromadziły w jednym miejscu posiadane w domu pieniądze i biżuterię. Polecił również, aby wypłaciły z banku wszystkie oszczędności, bo złodzieje zamierzają „wyczyścić” ich konta. Rozmówca obiecywał, że do ich mieszkania przyjdzie policjant w cywilu, który zabezpieczy kosztowności. Na szczęście seniorzy wykazali się rozwagą i nie dali się oszukać.

Informujemy, że żadne tego typu działania policji nie są organizowane przez telefon. Jeśli już - to policjanci przychodzą osobiście. Mają wówczas obowiązek wylegitymować się. Co więcej, mają pokazać legitymację w sposób umożliwiający dokładne jej obejrzenie, a nawet spisanie danych. Jeśli nadal osoba będzie miała wątpliwości, to może zadzwonić pod numer alarmowy 997 i zażądać potwierdzenia danych. Policjanci nie wykorzystują również w swoich akcjach z pieniędzy, czy kosztowności obywateli.

Przypominamy, że w przypadku odebrania telefonu z prośbą o przekazanie pieniędzy lub udzielenie pożyczki, należy zawsze:

 • poinformować o takiej sytuacji policję,
 • nie działać w pośpiechu i odłożyć termin przekazania pieniędzy (najlepiej o kilka dni),
 • nie ulegać presji czasu, którą wytwarzają oszuści, aby osiągnąć swój cel,
 • potwierdzić informację, dzwoniąc na numery alarmowe Policji – 997 lub 112.

NALEŻY PAMIĘTAĆ, BY POD ŻADNYM POZOREM NIE PRZEKAZYWAĆ PIENIĘDZY OSOBOM, KTÓRYCH NIE ZNAMY OSOBIŚCIE I NIE WPUSZCZAĆ ICH DO MIESZKANIA!

Jednocześnie apelujemy do dzieci i młodzieży o przekazanie naszych rad starszym rodzicom, babciom i dziadkom, którzy często pozostają sami w domu, a przez to narażeni są na działanie oszustów, domokrążców i innych przestępców.

Pamiętaj!

 • będąc w domu zawsze zamykaj drzwi wejściowe na zamki,
 • nie otwieraj drzwi bez sprawdzenia kto i po co przyszedł - spójrz przez wizjer i zapytaj,
 • jeśli zjawił się przedstawiciel jakiejś instytucji, np. banku, administracji, elektrowni czy gazowni, bez otwierania drzwi sprawdź telefonicznie, czy był on do Ciebie kierowany. Jeśli nie masz telefonu poproś, aby przyszedł z sąsiadem mieszkającym obok,
 • jeśli musisz kogoś wpuścić, nie zostawiaj go ani na chwilę samego w mieszkaniu. Najlepiej, żeby towarzyszyli Ci wtedy sąsiedzi lub ktoś z rodziny,
 • nie dawaj żadnych pieniędzy akwizytorom czy inkasentom i nie podpisuj z nimi żadnych umów - każda szanująca się firma transakcje zawiera w swojej siedzibie lub za pośrednictwem poczty,
 • nie przekazuj żadnych pieniędzy osobom, które telefonicznie podają się za członków Twojej rodziny lub proszą o przekazanie pieniędzy poprzez osoby pośredniczące,
 • mając w domu pieniądze, schowaj je w miejscu trudno dostępnym,
 • nie udzielaj żadnych informacji przez telefon, szczególnie swoich danych personalnych, adresu zamieszkania, numerów kont bankowych i haseł do nich, nie mów o swoich planach życiowych, czy członkach rodziny.

Stosując się do tych rad, Wasi bliscy znacznie zmniejszą możliwość stania się ofiarą przestępców.