O bezpieczeństwie podczas wakacji - Wiadomości - Policja Śląska

Wiadomości

O bezpieczeństwie podczas wakacji

Data publikacji 22.07.2016

Podczas trwających działań „Bezpieczne wakacje 2016” tyscy policjanci, wspierani przez motorowodniaków z Oddziału Prewencji Policji w Katowicach, zaprosili kolonistów do wspólnego odpoczynku nad jeziorem Paprocańskim. W trakcie spotkania mundurowi przypomnieli młodym słuchaczom najważniejsze zasady bezpieczeństwa obowiązujące m.in. nad wodą.

Tyscy policjanci, wraz z wodniakami z katowickiego oddziału prewencji, spotkali się z dziećmi spędzającymi wakacje nad zalewem Paprocańskim. Ta niecodzienna lekcja odbyła się na pomoście ośrodka wypoczynkowego „Paprocany”. Mundurowi opowiedzieli kolonistom o swojej służbie oraz podstawowych zasadach bezpieczeństwa, które obowiązują podczas zabaw nad wodą, w górach i podczas wakacji w mieście. Celem spotkania było uświadomienie najmłodszym zagrożeń, mogących powstać podczas wypoczynku, jak i w życiu codziennym. Na koniec mundurowi wręczyli maluchom kolorowanki edukacyjne. Spotkanie zorganizowano w ramach prowadzonej kampanii ”Bezpieczne wakacje 2016”, „Bezpieczna woda” oraz „Rok Pieszego 2016”.

Policjanci apelują, aby podczas wypoczynku nad wodą pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa:

  • Nie wchodźmy do wody po wypiciu alkoholu, grozi to utonięciem.
  • Jeśli spędziłeś dłuższy czas na opalaniu się i twoje ciało jest mocno rozgrzane, wchodź do wody ostrożnie i powoli, aby uniknąć ewentualnych skurczy mięśni, które mogą spowodować szok termiczny lub utratę przytomności.
  • Nie wchodź do wody zaraz po jedzeniu – powinno się odczekać przynajmniej godzinę.
  • Do wody najlepiej wchodzić w grupie.
  • Korzystajmy ze strzeżonych kąpielisk, nad bezpieczeństwem których czuwa ratownik.
  • Unikajmy tzw. „dzikich kąpielisk” - mają one nieznane dno i głębokość. Woda w nich może też być skażona.
  • Zwracajmy szczególną uwagę na dzieci bawiące się w wodzie, lub w jej pobliżu. Pamiętajmy, że najmłodsi mogą wejść do wody wyłącznie w obecności rodziców lub opiekunów. Ponadto warto dodatkowo zabezpieczyć najmłodszych w kółko do pływania, czy tak zwane rękawki.
  • Nie przeceniajmy swoich umiejętności pływackich. Nie odpływajmy zbyt daleko od brzegu i zawsze zapewnijmy sobie asekurację.
  • Korzystając ze sprzętów wodnych, takich jak kajaki czy rowerki wodne, nie zapominajmy o założeniu kamizelki chroniącej nas przed utonięciem.