Wiadomości

Zabezpieczyli 200 tys. podróbek za 6 mln. złotych

Data publikacji 12.04.2014

Śląscy policjanci zwalczający przestępczość gospodarczą, wspólnie z funkcjonariuszami CBŚ, Izby Celnej, Straży Granicznej oraz pracownikami PIH i UKS, w ciągu trwających kilka dni działań zabezpieczyli 200 tys. sztuk wprowadzanych do obrotu towarów z podrobionymi znakami towarowymi znanych światowych marek. Straty producentów wstępnie oszacowano na prawie 6 mln. zł. 11 przedsiębiorcom, którzy uczynili sobie z tego stałe źródło dochodu, grozi do 5 lat więzienia.

Policjanci z Wydziału do Walki z Przestępczością Gospodarczą KWP w Katowicach pod koniec lutego 2014 roku wpadli na trop osób handlujących na dużą skalę przedmiotami z podrobionymi znakami towarowymi różnych światowych producentów. Podczas przeszukania boksów sklepowych w centrum handlowym w Jaworznie, śledczy u dwóch właścicieli zabezpieczyli zabawki, artykuły szkolne, galanterię i ozdoby, których autentyczność zakwestionowali przedstawiciele kancelarii prawnych, reprezentujących producentów. Wartość strat swoich klientów prawnicy ocenili na 720 tys. złotych.

W dalszym ciągu jednak do naszych stróżów prawa spływały informacje o handlu podróbkami w jaworznickim centrum handlowym. W ubiegłą środę rozpoczęła się zakrojona na szeroką skalę policyjna akcja. Mundurowi z katowickiego oddziału prewencji zabezpieczyli teren wokół liczącej kilkadziesiąt tysięcy metrów kwadratowych hali, uniemożliwiając właścicielom „pozbycie” się nielegalnych towarów. Policjanci drogówki zadbali o płynność ruchu wokół obiektu. W działaniach ściśle współpracowali z nami funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego, Izby Celnej, Straży Granicznej, Urzędu Kontroli Skarbowej i Państwowej Inspekcji Handlowej. Mieli oni za zadanie przyjrzeć się legalności pobytu obcokrajowców w naszym kraju i wprowadzanych do obrotu towarów. W trakcie trwających aż kilka dni przeszukań i oględzin, śledczy zabezpieczyli około 200 tysięcy różnych przedmiotów, głównie zabawek, przyborów szkolnych, odzieży, torebek i galanterii, wskazanych przez przedstawicieli producentów, jako nieautentyczne. Straty, jakie ponieśli właściciele znanych światowych marek zostały przez nich wstępnie oszacowane na prawie 6 mln. zł. Wśród 11 przedsiębiorców, u których zakwestionowano autentyczność towarów, ponownie znalazł się 42-letni obywatel Chińskiej Republiki Ludowej. Nie zaprzestał on swojej nielegalnej działalności od poprzedniej akcji naszych policjantów w jaworznickim centrum w lutym. Za wprowadzanie na rynek towarów z podrobionymi zastrzeżonymi znakami towarowymi i uczynienie sobie z tego stałego źródła dochodu, właścicielom podróbek grozi do 5 lat więzienia. O tym zdecyduje jednak sąd.

By uniknąć niejasności, uprzejmie informujemy, że zdjęcia i fragment filmu pokazujący funkcjonariuszy przy czynnościach służbowych zostały wykonane w pomieszczeniach wykorzystywanych przez firmę, która nie była obiektem naszych działań. Pomieszczenia te zostały udostępnione mundurowym, by mogli sporządzić dokumentację związaną z kontrolowanymi osobami i przedmiotami.

Powrót na górę strony